Najtrudniejsze są pierwsze razy. Gdy po raz pierwszy zostawiasz dziecko samo w pokoju albo dajesz mu widelec do ręki, którym prawie wydłubuje sobie oko. Tego twoje dziecko potrzebuje, jeśli ma w przyszłości pewnie stąpać po ziemi.
4-latek może już z pomocą rodzica zacząć przygotowywać sobie kanapki.
6-latek może zostać u kolegi bez nadzoru swojego rodzica.
Dziecko powyżej 11 roku życia możesz zostawić ze znajomymi w centrum handlowym na samodzielnych zakupach czy w kinie.
Im bardziej pomagasz swojemu dziecku, tym bardziej mu przeszkadzasz. I nie chodzi o to, żeby dwulatkowi powiedzieć tu "radź sobie", ale mądrze delegować dzieciom zadania, którym same podołają.
Oto, na co możesz pozwolić swoim dzieciom w określonym wieku. Każde z tych zadań będzie testem zaradności twojego dziecka. Będziesz wiedział, czy z każdym kolejnym dniem pozwolić mu na więcej swobody.
Na co pozwolić 3-latkowi?
Pozwól dziecku samodzielnie nakarmić domowego zwierzaka. Tak, rozsypie karmę na pewno, tak przekarmi kota, ale będzie to dla niego pierwszy z obowiązków, które pozwoli mu poczuć się odpowiedzialnym za kogoś innego.
Trzylatki mogą też samodzielnie słać łóżka. Wiadomo, że nie zrobią tego idealnie, ale będą mogły własnoręcznie zarządzać swoją strefą komfortu.
Może być ostro, bo zachęcam cię do zaproszenia dziecka do wspólnego gotowania i wręczenia maluchowi noża do ręki. Nic ostrego i zawsze pod twoim czujnym okiem, ale 4-latek może już z pomocą rodzica zacząć przygotowywać sobie kanapki. Rozsmarowanie masła tępym nożem po kromce chleba nie powinno nastręczyć mu trudności. Trening czyni mistrza.
Jakie zadania domowe może otrzymać 6-latek?
Może zostać u kolegi bez twojego nadzoru. Nie musisz wysyłać go od razu na nocowanie, ale możesz zostawić u znajomego z przedszkola i powiedzieć, że wpadniesz po niego później.
Innym zadaniem, które sprawdzi samodzielność twojego dziecka jest wysłanie go w sklepie po konkretny produkt do sąsiedniej alejki. Taki sprawdzian to nie tylko pokaz twojego zaufania, ale rosnące poczucie niezależności twojego dziecka, które może samodzielnie wybierać dla siebie produkty.
Samodzielność 11-latka
Dzieci powyżej 11 roku życia możesz wypuścić na samodzielne spacery z przyjaciółmi. Wyrzuć paczkę znajomych w galerii handlowej czy pod kinem i pozwól im na samodzielne zorganizowanie sobie czasu. Zacznij od godzinnego czasu wolnego, a potem go wydłużaj. Oczywiście, gdy serce kołacze ci z nerwów, możesz przycupnąć w kawiarni i obserwować towarzystwo z bezpiecznej odległości. Przy pierwszym razie da to i tobie, i twojemu dziecku, niezbędne poczucie bezpieczeństwa.
16-latek i imprezy
Zdecydowanie to ten czas, gdy twoje dziecko może iść na imprezę u znajomych, a ty musisz mu pozwolić na spóźnienie powrotu do domu. Jedyne, co musisz kontrolować to stan dziecka oraz przedstawienie w miarę rozsądnej wymówki, by nie przyzwyczajać nastolatka do kłamstwa. "Chciałem zostać odrobinę dłużej" jest o wiele lepszą wymówką niż "Były korki, przebiła się opona w samochodzie taty kolegi, a w ogóle to przebiegało stadko jeży przez ulicę akurat, jak jechaliśmy".
19+ to już nie dziecko
To prawda, ale kończy właśnie szkołę średnią i jeszcze ma czasami ochotę zapytać cię, czy coś może zrobić. Odpowiedz: "Idź na studia, mieszkaj sam i zarabiaj na siebie".
Oczywiście podaję wzorce idealne, każde dziecko jest inne i rozwija się w innym tempie. Nie trzymaj się sztywno wyznaczników. Jednak 14-latek, który nie potrafi sobie zrobić kanapki to lekkie przegięcie.