Jak wychować empatyczne dziecko? Wypróbuj każdą z tych metod
Empatia, czyli zdolność rozumienia emocji i potrzeb drugiego człowieka oraz umiejętność i gotowość do pochylenia się nad jego przeżyciami i wartościami, to sztuka. Jak nauczyć dziecko empatii i patrzenia na świat z perspektywy innych osób? Oto 7 cennych wskazówek, które powinieneś zapamiętać.
Jak nauczyć dziecko empatii?
Daj dobry przykład
Dzieci to doskonali obserwatorzy, którzy najszybciej i najlepiej uczą się, naśladując innych. Na własnym przykładzie pokazuj dziecku, jak wchodzić w odpowiednie interakcje, modeluj właściwe zachowania. Pokazuj, jak okazujesz uczucia, wykazuj się zrozumieniem. Wyjaśniaj, co decyduje o tym, jak się czujesz, jak odnosisz się do innych i jak zachowujesz się w stosunku do otaczającego świata. Podkreślaj, jak ważne jest, że możesz liczyć na osoby z najbliższego otoczenia.
Naucz rozpoznawać emocje
Maluchy nie do końca potrafią rozpoznawać i nazywać emocje. Wytłumacz, na co warto zwrócić uwagę i jak odczytywać potrzeby i wartości innych. Jeśli zauważycie dziecko, które płacze, bo nie udało mu się zbudować babki z piasku, zapytaj swoją pociechę, jak myśli, co to drugie dziecko teraz czuje. Codziennie sytuacje wykorzystuj do rozmowy o uczuciach i rozpoznawania emocji.
Naucz samoświadomości
Samoświadomość pomoże dziecku wykorzystać inteligencję emocjonalną i zdolności umysłowe do odpowiednich celów. Samoświadomość to jedna z ważniejszych kompetencji ludzkich będących podstawą dobrostanu. To pewnego rodzaju droga do wnętrza siebie, która ma duży wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Wyrażenia "ja" są szczególnie pomocne, to właśnie one uczą dzieci samoświadomości. "Nie lubię kiedy mnie uderzasz, to mnie boli i rani moje uczucia".
Nie unikaj trudnych rozmów
Stań na wysokości zadania. Nawet jeśli się spieszysz, nawet jeśli jakiś temat jest dla ciebie wyjątkowo trudny, nie unikaj rozmów, nie uciekaj. Kiedy twoje dziecko przyjdzie do ciebie z trudnymi emocjami, nie lekceważ i nie zbywaj. Nie mów, żeby przestało płakać, nie mów, że wszystko jest w porządku. Wysłuchaj i pomóż zrozumieć emocje. Znajdzie wspólne rozwiązanie z sytuacji.
Skup się na uczuciach
Wielu dorosłych nadużywa słowa "przepraszam", a maluchy nie do końca rozumieją jego znaczenie. Zamiast przepraszać, skoncentruj się na uczuciach drugiej osoby. Przykładowo, jeśli dziecko uderzy rówieśnika piłką, nie popędzaj, by szybko pobiegło powiedzieć "przepraszam". Zamiast tego poproś, żeby upewniło się, że nic się nie stało, a dopiero potem, by przeprosiło za swoje zachowanie.
Czytaj i rozmawiaj
Czytanie bajek to zapewne wasza wieczorna rutyna, która niesie za sobą wiele korzyści. Rozmawianie o losach, przygodach i uczuciach bohaterów to doskonała okazja do ćwiczenia empatii. Zachęcaj dziecko do wcielania się w nowe role, rozpoznawania i nazywania emocji. Wyjaśniaj, jak bohaterowie poradzili sobie z przeszkodami, które napotkali na swojej drodze.
Rozwijaj ciekawość
Dzieci mają w sobie wyjątkową i naturalną ciekawość świata. Postaraj się pielęgnować ją jak najdłużej. Rozmawiajcie o tym, co was otacza, dostrzegajcie innych ludzi, zwracajcie uwagę na ich emocje. Wytłumacz dziecku, że każdy jest inny, niepowtarzalny, a zarazem wyjątkowy.
Źródło: Awarenessact.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/291659,ale-jestes-ciekawski-dlaczego-warto-pielegnowac-ciekawosc-u-dzieci