6 korzyści płynących ze wspólnego spożywania posiłków. Numer 6 cię zaskoczy!
To, co jemy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, wpływa także na kondycję psychiczną. Jednak chyba nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to, z kim i w jakiej atmosferze spożywamy posiłek, jest również bardzo istotne.
6 korzyści płynących ze wspólnego spożywania posiłków
Zdrowe nawyki żywieniowe
Rodzinne spożywanie posiłków sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała i może służyć praktyce otyłości. Kiedy planujemy posiłki w domu, zwracamy większą uwagę na to, co znajdzie się na talerzu. Kontrolujemy, by na talerzu pojawiła się odpowiednia ilość warzyw czy owoców.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois w Stanach Zjednoczonych potwierdza, że wspólne spożywanie posiłków kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieci, które zasiadają do stołu razem z rodzicami, spożywają mniej fast foodów i słodkich napojów. Wspólne posiłki to doskonała okazja do pokazania dzieciom, jak powinny wyglądać zasady zdrowego odżywiania.
Zapobieganie zaburzeniom zdrowia psychicznego
Naukowcy z Kanady, m.in. pediatrzy ze szpitali w Ottawie, dowiedli, że częste spożywanie rodzinnych posiłków może zapobiegać problemom z zaburzeniami odżywiania. Zmniejsza ryzyko nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych, a także ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań i depresji. Z kolei badanie z 2022 roku, przeprowadzone przez American Health Association, wykazało, że zdaniem 91 proc. rodziców, dzieci, które regularnie spożywały rodzinne posiłki, były znacznie mniej zestresowane. Co ważne – posiłek ten nie musi być wcale obiadem.
Poprawa samooceny
Niejedzenie w samotności to doskonały sposób nie tylko na zmniejszenie stresu, ale też poprawę samooceny – w szczególności u dzieci. Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie dowiedli, że wspólne jedzenie posiłków niesie za sobą szereg pozytywnych korzyści dla dzieci. Zauważono nie tylko poprawę ogólnego stanu zdrowia, ale również lepsze interakcje społeczne i poprawę samooceny.
Zapobieganie nadwadze w wieku dorosłym
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois w Stanach Zjednoczonych potwierdza bezpośrednią korelację między częstotliwością spożywania rodzinnych posiłków w okresie dojrzewania a zmniejszonym prawdopodobieństwem nadwagi lub otyłości w późniejszym życiu. Już nawet dwa wspólnie zjedzone posiłki w tygodniu pomagają "ochronić" dzieci przed nadwagą za kilka lat.
Lepsze relacje rodzinne
Wspólne spożywanie posiłków to nie tylko dbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe, ale też czas, który możemy spędzić razem. Taka rutyna zapewnia małym dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przynależności do rodziny. Badacze z Uniwersytetu Columbia dowiedli, że aż 71 proc. nastolatków stwierdziło, że wspólne rozmowy i spędzanie czasu z najbliższymi są najlepszą częścią rodzinnych obiadów.
Lepsze oceny w szkole
Istnieje związek między spożywaniem rodzinnych obiadów a wynikami w nauce. Raport CASA wykazał, że nastolatkowie, którzy jedli od pięciu do siedmiu rodzinnych obiadów tygodniowo, otrzymywali lepsze oceny w porównaniu z nastolatkami, którzy jedli trzy lub mniej obiadów z bliskimi w tygodniu.
Źródło: Parents.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/287601,dlaczego-moje-dziecko-trzyma-jedzenie-w-buzi-sprawdz-przyczyny