W 2007 r. podjęto inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczącą badań nad otyłością wśród dzieci – Childhood Obesity Surveillance Initiative – COSI, który jest obecnie największym programem monitorowania nadmiernej masy ciała u dzieci na świecie. Piąta runda zbierania danych opublikowanych w raporcie w 2022 r. odbyła się w latach 2018–2020 w 33 krajach.
Największą częstość występowania nadmiernej masy ciała (w tym otyłości), jak i samej otyłości zaobserwowano na Cyprze, w Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii. Najmniejszą natomiast odnotowano w Tadżykistanie, Danii, Izraelu i Kazachstanie. Ogółem, w krajach uczestniczących w badaniu, 29 proc. dzieci w wieku 7–9 lat miało nadmierną masę ciała (w tym otyłość). Częstość występowania nadwagi była wyższa wśród chłopców (31 proc.) niż dziewcząt (28 proc.).
Nadal istnieją duże różnice między krajami, przy czym częstość występowania nadwagi (w tym otyłości) wśród dzieci w wieku 7–9 lat wynosiła od 6 proc. w Tadżykistanie do 43 proc. na Cyprze. Wśród chłopców wahała się od 7 proc. do 48 proc., a wśród dziewcząt od 5 proc. do 40 proc. Wyniki te wydają się zgodne z trendem, który został wcześniej zaobserwowany – dzieci z Europy Północnej były najwyższe, dzieci z Europy Południowej miały najwyższą masę ciała, a dzieci mieszkające w Azji Środkowej miały najniższą masę i wysokość ciała.
Polska pod względem nadwagi i otyłości wśród chłopców i dziewcząt zajmuje 8. miejsce pośród badanych krajów. Nadwagę (w tym otyłość) odnotowano u 32 proc. polskich dzieci w wieku 8 lat. Ogółem nadmierną masę ciała miało 36 proc. chłopców i 29 proc. dziewcząt. Pod względem nadmiernej masy ciała, wśród 33 badanych krajów, polscy chłopcy zajmują 6. miejsce, a dziewczęta 13.