Polskie dzieci są coraz bardziej otyłe - Polska na 8 miejscu w rankingu
Polskie dzieci są coraz bardziej otyłe fot. 123rf
Reklama.

W 2007 r. podjęto inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczącą badań nad otyłością wśród dzieci – Childhood Obesity Surveillance Initiative – COSI, który jest obecnie największym programem monitorowania nadmiernej masy ciała u dzieci na świecie. Piąta runda zbierania danych opublikowanych w raporcie w 2022 r. odbyła się w latach 2018–2020 w 33 krajach.

Największą częstość występowania nadmiernej masy ciała (w tym otyłości), jak i samej otyłości zaobserwowano na Cyprze, w Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii. Najmniejszą natomiast odnotowano w Tadżykistanie, Danii, Izraelu i Kazachstanie. Ogółem, w krajach uczestniczących w badaniu, 29 proc. dzieci w wieku 7–9 lat miało nadmierną masę ciała (w tym otyłość). Częstość występowania nadwagi była wyższa wśród chłopców (31 proc.) niż dziewcząt (28 proc.).

logo
Najwięcej otyłych dzieci jest w Hiszpanii iStock Getty Images

Nadal istnieją duże różnice między krajami, przy czym częstość występowania nadwagi (w tym otyłości) wśród dzieci w wieku 7–9 lat wynosiła od 6 proc. w Tadżykistanie do 43 proc. na Cyprze. Wśród chłopców wahała się od 7 proc. do 48 proc., a wśród dziewcząt od 5 proc. do 40 proc. Wyniki te wydają się zgodne z trendem, który został wcześniej zaobserwowany – dzieci z Europy Północnej były najwyższe, dzieci z Europy Południowej miały najwyższą masę ciała, a dzieci mieszkające w Azji Środkowej miały najniższą masę i wysokość ciała.

Polska pod względem nadwagi i otyłości wśród chłopców i dziewcząt zajmuje 8. miejsce pośród badanych krajów. Nadwagę (w tym otyłość) odnotowano u 32 proc. polskich dzieci w wieku 8 lat. Ogółem nadmierną masę ciała miało 36 proc. chłopców i 29 proc. dziewcząt. Pod względem nadmiernej masy ciała, wśród 33 badanych krajów, polscy chłopcy zajmują 6. miejsce, a dziewczęta 13.

Czytaj także: