Dieta ketogeniczna jest bardzo skuteczna, ale czy zdrowa?
Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w tzw. stan ketozy. W konsekwencji tkanka tłuszczowa rozpoczyna proces spalania swoich zapasów. Zdaniem specjalistów, osoba na tej diecie powinna tak zwiększyć spożywanie tłuszczów, by stanowiły one nawet do 85 proc. zapotrzebowania energetycznego na ten składnik.
Tylko 10 proc. powinno pochodzić z produktów białkowych, a poniżej 5 proc. z węglowodanów. Nie chodzi tu jednak o to, że na „keto” można jeść chipsy, paluszki czy fast food, gdyż produkty powinny być źródłem tłuszczów dobrej jakości.
Dla kogo dieta keto?
Nie każdy może stosować dietę keto. Szczególnie powinny uważać osoby z przewlekłymi chorobami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub inne schorzenia, które mogą być wynikiem poprzedniej diety.
Ów dieta może spowodować dużą zmianę w systemie metabolicznym i innych układach organizmu wielu ludzi, a jej przestrzeganie może nawet zmienić skuteczność leków. Dlatego pacjenci muszą być oceniani i monitorowani przez lekarza, kiedy rozpoczynają dietę keto ze względu na poziom restrykcji dietetycznej.
Dietę ketogeniczną stosują najczęściej osoby, które chcą schudnąć lub te, które ćwicząc na siłowni i chcą zwiększyć tkankę mięśniową. Wskazań medycznych do stosowania takich nawyków żywieniowych jest niewiele - to lekooporna forma padaczki oraz niektóre rzadkie wrodzone defekty metaboliczne.
Początki bywają trudne
Dietę keto zaczynamy od spożywania węglowodanów, na początek najlepiej do 50 gramów dziennie. Ważne jest też częste nawadnianie organizmu – należy pić minimum 8 szklanek wody dziennie (2 litry). Zalecane jest także sięganie po rosół czy bulion warzywny, który wcześniej delikatnie solimy.
Produkty zalecane do jedzenia na diecie ketogenicznej:
- chude mięso (np. drób)
- wędliny
- ryby
- warzywa i owoce (ale tylko te o niskiej zawartości węglowodanów, jak np. ogórki, pomidory, papryki, brokuły, kalafiory)
- tłuszcze (oliwa z oliwek)
Skoro już wiemy, co należy jeść, wypadałoby wspomnieć jakich produktów spożywczych należy unikać:
- ziemniaków
- miodu
- dżemów
- mleka
- produktów zbożowych (kaszy, makaronów, pieczywa),
- słodyczy
Skutki uboczne
Najczęstszym skutkiem ubocznym bywa tzw. grypa ketonowa, która może objawiać się bólami głowy, osłabieniem i drażliwością, zaparciami, nudnościami i wymiotami – jest to efekt adaptacji organizmu do stanu niskowęglowodanowego.
Stosując tę popularną dietę, organizm może mieć niski poziom elektrolitów i płynów, co oprócz zwiększonego oddawania moczu, może też prowadzić do utraty elektrolitów, takich jak sód, magnez i potas. W konsekwencji ludzie będą podatni na ostre uszkodzenie nerek.
Inne skutki uboczne:
- nieregularne cykle miesiączkowe
- zmniejszoną gęstość kości
- problemy ze snem
- nieświeży oddech
- zmęczenie