Istnieje niezliczona ilość sposobów na poprawę jakości swojego życia, a dodatkowo nie wymagają wielkiego wysiłku. My przygotowaliśmy dla Was 10 ciekawych porad, mogących pomóc wam witać dzień z uśmiechem.
Reklama.
Reklama.
Często bywa tak, że robiąc sobie bilans pod koniec danego okresu - miesiąca, kwartału, roku - stwierdzamy, iż wydaliśmy zbyt dużo pieniędzy na głupoty, wstawaliśmy zbyt późno lub nie ćwiczyliśmy tak często, jak powinniśmy. Wtedy mówimy sobie „Stop! Trzeba coś zmienić”.
Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić sobie nastrój, lepiej zarządzać czasem czy też rozwinąć zdrowe nawyki – kluczem jest choćby mała doza motywacji. Często nie trzeba wiele wysiłku, żeby wszystko wydawało się prostsze. Poniżej przedstawiamy 10 porad, które mogą ułatwić Wam zmaganie z trudami codzienności.
1. Mów komplementy jak najczęściej
Często nie potrafimy formułować komplementów, bo nigdy, lub prawie nigdy, tego nie robimy. Kiedy bliska nam osoba usłyszy ciepłe słowo zamiast się ucieszyć – ogarnia ją zaskoczenie. To w konsekwencji zniechęca nas do komplementowania. Zacznijmy więc po prostu i nie przejmujmy się tym, jak nam to wychodzi. Uczymy się przecież przez doświadczenie. To jak jazda na rowerze.
2. Zrób rzecz, którą zawsze odkładasz na później
Odkładamy różne sprawy – zarówno te duże, jak i małe. Czekamy z nimi do ostatniej chwili albo całkowicie porzucamy temat. Spraw i obowiązków jest coraz więcej, aż zmieniają się w górę, na którą ciężko jest nam się wspiąć. A my dalej... odkładamy. Tak jest też z postanowieniami noworocznymi. Huczne plany zmiany nawyków żywieniowych, rozpoczęcia przygody z rowerem czy częstszych odwiedzin dziadków gasną razem z ostatnimi fajerwerkami. Dlatego zamiast czekać aż nastąpi „później” zrób to dziś!
3. Idź na spacer. Bez telefonu!
Często chodzimy na spacery słuchając muzyki, odpowiadając na wiadomości lub przeglądając nasze serwisy społecznościowe. Łatwo sięgamy po telefon w wielu sytuacjach, a wyjście na świeże powietrze nie wydaje się być wyjątkiem. W końcu jednak nasza głowa potrzebuje przerwy. Wybierz się na spacer dla zwykłej czynności chodzenia. Pozwól swojemu umysłowi odejść od świata technologii i poddaj się łączeniu ze światem przyrody. Skup się ruchu stóp, widoku drogi, którą idziesz, zapachom kuchni, które przypadkowo wyłapujesz w okolicy, powietrzu muskającemu twoją skórę lub uśmiechniętych sąsiadach, których mijasz.
4. Zadzwoń do starego przyjaciela
W takich przypadkach w głowie rodzą się wątpliwości. A co, jeśli jest już zupełnie inną osobą? Całkowicie zmienił swoje poglądy lub priorytety? Możliwe. Ale co jeśli tak nie jest? Może jest tą samą osobą, z którą potrafisz przegadać całą noc, śmiać się z tych samych rzeczy i dzielić szalonymi pomysłami. Warto zatem przełamać lody i spróbować. Przecież Cię „nie zje”.
5. Rozciągaj się rano. A może nawet i wieczorem
Poranne rozciąganie może być relaksującym sposobem na pobudzenie i zwiększenie poziomu serotoniny, która poprawia samopoczucie. Ponadto jest to dobry sposób, żeby złagodzić sztywność mięśni, zwiększyć zakres ruchu, zmniejszyć ból pleców i poprawić postawę. Rozciąganie możemy stosować również wieczorem, aby zrelaksować się po stresującym dniu.
6. Weź dodatkowy dzień wolny po urlopie
Urlop to idealny sposób na relaks, ale co z powrotem z podróży? Jeśli składa się on z wędrówki z lotniska do domu, dźwigania walizek i próbowania zebrania się, aby następnego dnia pójść do biura – a sama myśl o tym już cię stresuje – możesz rozważyć wzięcie dodatkowego dnia wolnego. Wydawać by się mogło, że to strata cennego czasu wolnego, ale poświęcenie tego dodatkowego dnia może być korzystne dla ogólnego samopoczucia.
7. Pamiętaj o drzemkach
Drzemka nie jest tylko dla niemowląt. Badania pokazują, że krótki sen po południu jest dobry także dla dorosłych. Płynie z tego wiele korzyści - może poprawić pamięć, wydajność pracy, nastrój, sprawić, że będziesz bardziej skupiony i złagodzić stres. Warto zatem w ciągu dnia zaplanować przynajmniej 10-20 minut na drzemkę.
8. Jeśli to możliwe – wybierz schody
Jednym ze świetnych sposobów na wykonanie dodatkowych kroków w ciągu dnia i poprawę poziomu sprawności jest wchodzenie po schodach. Rób to, jeśli to możliwe, zamiast korzystać z windy lub schodów ruchomych. Takie „wspinaczki” możemy uprawiać w pracy lub w domu, a dodatkowo czerpać z tego korzyści zdrowotne.
9. Spróbuj wziąć zimny prysznic
Wzięcie zimnego prysznica nie każdemu może się kojarzyć z przyjemnym doświadczeniem, ale jest kilka korzyści zdrowotnych, które możesz zyskać, stawiając czoła temu doświadczeniu. Zimne prysznice mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, złagodzić ból, poprawić krążenie, obniżyć poziom stresu oraz zmniejszyć bolesność i zmęczenie mięśni.
10. Witaj się z sąsiadami
Bez względu na to, gdzie mieszkasz – w domu jednorodzinnym, mieszkaniu czy gdziekolwiek indziej – budowanie przyjaźni z otaczającymi Cię ludźmi może pomóc Ci poczuć się bardziej związanym i spełnionym. W rzeczywistości badania sugerują, że wsparcie ze strony sąsiadów wiąże się z lepszym samopoczuciem.