Wygrywają już na starcie. 12 czynników, które zapewniają dzieciom sukces w dorosłości

Aneta Zabłocka
10 marca 2022, 12:14 • 1 minuta czytania
Dobra praca, płaca i zadowolenie z życia. Tego chcesz dla swoich dzieci. Nie muszą zarabiać kokosów, ale robić coś, co daje im szczęście i pozwala wygodnie żyć. Oto 12 czynników, które determinują to, czy twoje dziecko osiągnie sukces w życiu.
12 czynników, które zapewniają dzieciom sukces w dorosłości Fot. Kadr z filmu "Richie Rich"
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Po prostu chcę, żeby było szczęśliwe" - powtarzają rodzice jak mantrę. Co jednak kryje się pod tą łatką szczęśliwości? Raczej patrzymy na to pod względem konsumpcyjnym - żeby moje dorosłe dziecko było stać na dom, wakacje i randki z żoną w restauracjach. Aby do tego doszło, pracę nad sukcesem dziecka, zacznij już w jego maleńkości.

1. Możliwość decydowania w małych sprawach - badania pokazują, że jeśli rodzice pozwalają dzieciom samodzielnie wybierać ubranie, jedzenie do szkoły lub środek transportu, którym pojadą na zajęcia, dzieci nie tylko uczą się zarządzania, ale i spokojniej podchodzą do stawiania przed nimi kolejnych obowiązków niż ich rówieśnicy, których rodzice byli kontrolujący.

2. Lista zadań do zrobienia - nie jest tajemnicą, że dziecko, które wie, jak wstawić pralkę, chodzi w czystych ubraniach. Tak samo działa przykład posprzątanego pokoju, zrobionej samodzielnie kanapki i odrobionych lekcji. Jeśli dziecko nie chce być głodne, musi wiedzieć, jak zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

3. Posiadanie kompetencji społecznych - dzieci, które szybko uczą się, że wyrywanie łopatki innym uczestnikom zabawy na placu zabaw nie jest dobre, łatwiej osiągają sukces w życiu. Te dzieciaki, które biorą udział w zawodach grupowych w szkole, projektach klasowych i uczęszczają na zajęcia pozaszkolne z innymi grupami rówieśniczymi, wykształcają kompetencje społeczne, które ułatwiają im wspinaczkę po szczeblach kariery.

4. Ich rodzice mają wobec nich wysokie oczekiwania - nie mylić z toksyczną presją. Po prostu małe popchnięcie w oczekiwanym kierunku może pomóc dzieciom w przełamaniu się i podjęciu pracy, która będzie intratna. Albo okryć, że zupełnie ich ona nie interesuje i skierować uwagę w inną dziedzinę, w której potencjalnie może osiągnąć sukces.

5. Zdrowe relacje z rodzicami i samych rodziców - niezależnie od tego, czy rodzice są rozwiedzeni, czy razem, dzieci z domów, w których występowały konflikty, gorzej sobie radzą w życiu. Niektóre z badań wskazują, że stała obecność ojca po rozwodzie, wpływa na umiejętności przystosowawcze dzieci. Nie tyle liczy się status formalny rodziców, ile ich obecność w życiu dziecka. Podobnie na dziecko wpłynie silny konflikt z jednym z rodziców.

6. Matka z wyższym wykształceniem - badanie Uniwersytetu Michigan z 2014 roku pokazały zależność pomiędzy wykształceniem matki a ambicjami dzieci. Im wyższe wykształcenie rodzica, tym wyżej mierzą dzieci.

7. Wykazywanie zdolności matematycznych - jeszcze nigdy liczenie kasztanów i liczenie do 10 w czasie zabawy w chowanego, nie wydawało się tak ważne. Okazuje się, że opanowanie prostej matematyki wpływa na późniejszą naukę czytania.

8. Rodzicielstwo bliskości - im więcej wsparcia (ale nie duszenia) dzieci otrzymają od rodziców, tym chętniej przystępują do nowych wyzwań. Poczucie bezpieczeństwa, które otrzymały w życiu, ośmiela je do podejmowania ryzyka, które może się opłacić.

9. Pracująca mama - Harvard Business School dowodził, że córki matek, które pracowały zawodowo, zarabiały w dorosłym życiu więcej i piastowały stanowiska menadżerskie. Synowie z kolei o wiele częściej poświęcali się obowiązkom domowym i opiece nad dziećmi, jeśli dorastali z pracującą matką.

10. Zwykłe imię - każde dziecko jest wyjątkowe i każdy dorosły człowiek również. Jednak badania wskazują, że pospolite imię i nazwisko pozwala osiągać większe sukcesy zawodowe ze względu na łatwość wymowy danych osobowych oraz powszechność/swojskość.

11. Widok kłócących się rodziców - kłóci ci się to, z tym że wyżej napisałam o braku konfliktu w domu. Medal ma dwie strony. Dzieci rodziców, którzy potrafili się ze sobą konstruktywnie kłócić, zamiast unikać rozmowy, będą umiały zmierzyć się ze swoimi emocjami. Jeśli dzieci widzą, że pomiędzy rodzicami coś jest nie tak, ale nikt im nie wyjaśnia przyczyny, stają się zestresowane, agresywne, biorą winę na siebie lub ujawniają problemy behawioralne.

12. Czytanie zamiast oglądania - współcześnie już małe dzieci znacznie przekraczają czas ekranowy, który jest wskazany dla ich wieku. Czytanie książek wspólnie z rodzicem, zamiast oglądania telewizji zachęca dzieci do pogłębienia wiedzy.

Pewnie większość tych rzeczy już robisz jako rodzic. To tylko przypomnienie, że wszystko gra.

Czytaj także: https://dadhero.pl/289230,jedynak-czy-pierworodny-ktore-dziecko-ma-wieksza-szanse-na-sukces-w-zyciu