Wybrano najzdrowsze kraje do wychowywania dzieci. Zgadniecie, na którym miejscu jest Polska?
Zielona i mroźna Skandynawia czy bogate i konsumpcyjne Stany Zjednoczone? A może miodem płynąca Polska? Wybrano po 10 najzdrowszych i znacznie mniej zdrowych krajów zachodnich do wychowywania dzieci.
- Australia wygrała w rankingu, bo zdeklasowała rywali w kategorii terenów zielonych przypadających na milion mieszkańców.
- Polska jest na czwartym miejscu od końca, bo ma mało terenów zielonych przypadających na milion mieszkańców oraz niewiele wydaje na edukację.
- Najmniej zdrowym krajem do życia dla dzieci jest Meksyk. Tam dostęp do wody pitnej ma tylko niewiele ponad 43 proc. ludności.
Firma oparła ocenę na 6 czynnikach:
- dostępność szpitali na milion mieszkańców,
- wielkość terenów zielonych przypadających na milion mieszkańców,
- oczekiwana długość życia,
- wskaźnik szczepienia dzieci,
- dostęp do wody pitnej,
- wydatki na edukację.
Najzdrowsze kraje do wychowywania dzieci
Wyniki stopniowano od 1 do 10, a przedstawiają się one tak, jeśli chodzi o najlepsze kraje do wychowywania dzieci:- Australia
- Islandia
- Japonia
- Izrael
- Nowa Zelandia
- Belgia
- Finlandia
- Niemcy
- Szwajcaria
- Portugalia.
Nie myślcie, że australijska firma sama przyznała order własnemu krajowi. Australia wygrała w rankingu, bo zdeklasowała rywali w kategorii terenów zielonych przypadających na milion mieszkańców. Prawda jest taka, że antypody o wielkości 7,692 mln km kw. i tylko nieco ponad 23-milionową ludnością miały fory.
Ale przemawiały za nią także inne wartości. W Australii przypadają 54 szpitale na milion mieszkańców, 95 proc. dzieci jest szczepionych, oczekiwana długość życia wynosi 80,7, a 99 proc. populacji nie ma problemu z dostępem do wody pitnej.
A jeśli chodzi o faworytów wszystkich rankingów szczęśliwości, czyli kraje skandynawskie, tylko Islandia i Finlandia znalazły się w topie, ale Norwegia i Szwecja wcale nie były za nimi daleko.
Najgorsze kraje do wychowywania dzieci
Przechodzimy do końca stawki. A możecie się domyślać, że skoro Polska nie pojawiła się w pierwszym zestawieniu, musi być gdzieś tutaj. Okazuje się, że biorąc pod uwagę zdrowie, kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie mają się czym chwalić.- Kostaryka
- Austria
- Węgry
- Kolumbia
- Czechy
- Łotwa
- Słowacja
- Polska
- Estonia
- Litwa
- Meksyk.
Z dobrych wieści - jesteśmy czwarci od końca, więc nie zmieściliśmy się na niechlubnym podium. Najbardziej noga obsunęła nam się na obszarach zielonych przypadających na milion mieszkańców oraz w wydatkach na edukację.
Meksyk "wygrał", bo w tym kraju jedynie 43 proc. ludności ma dostęp do wody pitnej. Mimo że Kolumbia znalazła się w ostatniej dziesiątce najzdrowszych krajów do życia, to jednocześnie wygrała w kategorii największej liczby szpitali na milion mieszkańców. Niestety pogrążył ją dostęp do wody i niskie wydatki na edukację.
Źródło: Compare the Market
Może cię zainteresować: Gratulacje millenialsi! Jesteśmy najlepszą generacją ojców w historii. Ale to dopiero początek