Daruj sobie postanowienia. Lepiej wyjdziesz na zrobieniu bucket list
To wpisujesz do aplikacji lub na kartce w postanowieniach noworocznych? Dietę, awans, zdobywanie nowych przyjaciół? A ile z tych postanowień realnie masz zamiar zrealizować? Ano właśnie. Zmień metodę, a zmienisz też swoje myślenie i osiągniesz sukces.
- Bucket list to lista marzeń, które chcemy zrealizować w wybranym przez siebie czasie.
- Tym okresem może być rok, 10 lat lub całe życie.
- Bucket list to nie postanowienia noworoczne, to lista marzeń, która możemy spełniać przez całe swoje życie.
Nie czekaj tak długo. Stwórz listę celów na całe życie już dziś, a Marlena Kazoń, psychoterapeutka, powie ci, jak się do tego zabrać.
Co to jest bucket list?
– Z nadejściem każdego nowego roku większość z nas decyduje się na kreowanie własnych postanowień noworocznych. Jest to spowodowane chęcią polepszenia życia, życia bardziej świadomie, wyznaczania sobie celów, wprowadzenia zmian, które sprawią, że będziemy bardziej usatysfakcjonowani, szczęśliwsi i spełnieni – mówi Kazoń.Najpopularniejsze z nich to rozpoczęcie nowej pracy i nowej diety, zwiększenie aktywności fizycznej, częstsze podróże, znalezienie partnerki/a lub przeczytanie określonej ilości książek czym, dla ambitnych, rozpoczęcie nowych studiów.
Jeśli jednak takich planów jest kilkanaście lub kilkadziesiąt, warto zebrać je w spójną całość i stworzyć zorganizowaną listę prywatnych celów – bucket list.
Ta lista nie zacieśnia czasu realizacji zamierzeń do jednego roku. To raczej drogowskaz na czas nieokreślony, który podpowiada ci, co możesz zrobić, by osiągnąć końcową satysfakcję.
I tak na przykład nie warto zapisywać: "Schudnę 10 kilogramów", bo sama utrata wagi nie jest stałym skutkiem, trzeba nad nią cały czas pracować. "Stopniowe przejście na dietę niskokaloryczną/wegetariańską" będzie lepszym postanowieniem, bo zakłada proces, zamiast poddawać nas presji rezultatu.
– Bucket list to lista marzeń, które chcemy zrealizować w wybranym przez siebie czasie. To również narzędzie, które ma nas wesprzeć w pełni, abyśmy mogli zrealizować siebie i docenić swoją zarówno decyzyjność, jak i sprawczość. Terapeutycznie Bucket list określa się, jako narzędzie wspierające naszą osobowość, siłę i konsekwencje – wyjaśnia terapeutka.
Potrzebna do tego będzie chwila koncentracji i realne spojrzenie na siebie. Musimy zastanowić się, o czym marzymy od dawna, co sprawi nam satysfakcję i dostarczy nowych, ciekawych doświadczeń. A może jest coś, co od dawna krąży w myślach, ale brak nam odwagi/czasu/chęci na realizacje?
Lista marzeń: dlaczego nie udaje się jej spełnić?
Czasem ciężko jest usiąść i jednym tchem wymienić wszystkie cele, które chcemy zrealizować. Dobrym sposobem jest rozłożenie tego w czasie i zapisywanie ich, kiedy tylko wpadną nam do głowy.Są oczywiście osoby, które mają jasno ustalone plany życiowe i zebranie ich w jedną całość nie będzie stanowiło dla nich większego problemu. Warto te plany na bieżąco weryfikować, ponieważ nadmierna kontrola nie pomaga w szczęśliwym i spokojnym życiu.
– Bucket list powinniśmy stworzyć przede wszystkim po to, żeby uzmysłowić sobie, że nasze życie to nie tylko ciągła pogoń, praca i problemy dnia codziennego, ale również spełnianie marzeń, spokój, ciągły rozwój i samodoskonalenie – tłumaczy dalej Marlena Kazoń.
– Kiedy jasno sprecyzujemy cel, dążenie do niego jest o wiele prostsze, łatwiej jest poukładać myśli. Taka lista może pomóc w uporządkowaniu życia, jest swego rodzaju drogowskazem i samoświadomością siebie. Poza tym, w każdym trudniejszym momencie, szczególnie w chwilach, kiedy tracimy motywację do działania, możemy przypomnieć sobie o swoich marzeniach i o tym, jak wiele wspaniałych chwil mamy jeszcze do przeżycia – dodaje.
Dodatkowo wykreślanie kolejnych, zrealizowanych przeżyć daje ogromną satysfakcję, motywację i siłę do dalszych starań. To także pretekst, by w codziennym zgiełku zatrzymać się na chwilę i skupić na tym, co dla nas najważniejsze.
– Czasami w bucket list powinny się znaleźć emocje, których nie czujemy, a które chcielibyśmy znowu poczuć i warto jednak zauważyć, że taka lista może być na bieżąco aktualizowana – podpowiada psychoterapeutka.
W końcu z biegiem czasu zmieniają się nasze marzenia i plany. Zdobywamy nowe pasje, poznajemy nowych ludzi, którzy często otwierają nam oczy na nowe doświadczenia.
Nowy Rok może stać się początkiem pięknych, korzystnych zmian, ale pamiętajmy, że na przewartościowanie życia każda chwila jest dobra. Nie potrzeba czekać do Nowego Roku, by stworzyć swoją bucket list.
Jak stworzyć bucket list?
A teraz praktyka. Jeden przykład już podałam wyżej (ten z dietą), ale dobrze wiedzieć, czym kierować się tworząc listę marzeń.- Wypisz cele dalekosiężne - takie, które wymagają procesu, a nie odhaczania ich realizacji. Pomyśl o spełnianiu marzeń jako o projekcie na całe życie. Awans w pracy - ok, ale wypisz stanowisko, do którego dążysz i co musisz zrobić, by na nie wskoczyć.
- Kieruj się emocjami - masz wspaniałe wspomnienia związane z wakacjami i chciałbyś wrócić w to miejsce? Może się okazać, że druga podróż do Tajlandii nie będzie tak wspaniała. Zapisz - zwiedzenie co najmniej 3 krajów azjatyckich, by stale motywować się i poznawać coś nowego.
- Wypisuj rzeczy, które mają szansę powodzenia - przede wszystkim nie doświadczysz poczucia rozczarowania, a ono wzmocni twoją motywację. A poza tym "bycie bogatym" to nie jest skok z dnia na dzień, a hazard i loterie pieniężne raczej kasy pozbawiają niż jej przydają.
- Znajdź towarzysza - miej swojego Nicholsona lub Freemana, który będzie cię nakręcał do skreślania kolejnych punktów z listy. Idź na kurs lub studia z kolegą, który ma podobny plan kariery do twojego lub zaproś partnerkę do poszukiwania rajskich miejsc do odwiedzenia teraz, lub w przyszłości.
- Nie spinaj się - bucket list to plan dalekosiężny, nic nie musi się wydarzyć w tym roku, ani w kolejnym. Czasem po prostu nie sprzyjają okoliczności, ale nie zapominaj o punkach na liście, by wykorzystać szansę na ich realizację.