Nie umiesz składać życzeń? To cię nauczymy! Te 3 zasady wystarczą
Jak składać życzenia, żeby nie powtarzać "zdrowia, szczęścia i pieniędzy" po raz 10. tego samego wieczoru? Prosto. Trzymać się tych trzech zasad.

- Zawsze znajdź osobisty szczegół - zainteresowania, sukcesy, zalety osoby, której składasz życzenia świąteczne.
- Mów tylko o pozytywnych rzeczach. Nie przypominaj rozmówcy o problemach finansowych i zdrowotnych.
- Życzenia świąteczne powinny być krótkie i zwięzłe.
Nie bądź taki sam jak seryjni wysyłacze życzeń. Sztukę składania serdeczności opanujesz w jeden dzień. Pomogą ci i w odpowiedzeniu na życzenia wysłane drogą elektroniczną, jak i przy dzieleniu się opłatkiem z teściową.
Oto 3 zasady składania życzeń:
- Nadaj osobisty ton - każdy ma jakieś hobby, nawet jak nie ma, a skoro jesteście razem na kolacji, to pewnie już co nieco znasz tę osobę. Życz powodzenia w zakresie zainteresowań: "Życzę mamie pysznych pomysłów na jesienne przetwory" (bo pewnie dostajecie od czasu do czasu słoiczek z czymś dobrym), "Żeby wam wspaniale rosły gardenie w ogrodzie", "Żeby i w przyszłym roku Opel taty chodził jak w zegarku". Pro tip - jeśli wiesz, co teściowa/teść/kuzynka/kumpel itp. dostaną od ciebie pod choinkę, złóż życzenia, w których nawiązujesz do prezentu: książka kucharska - jesienne przetwory.
- Zawsze pozytywnie - dobra, od dwóch lat walczymy z pandemią koronawirusa i zdrowie wydaje się naturalnym pomysłem na wyrażenie serdeczności, ale już powiedzenie, "żeby mamie mgła mózgowa po koronie szybko minęła" już nie, choć jest w tym rys osobisty. Nie skupiaj się na pieniądzach, chorobach i problemach w rodzinie. Może wiesz, że wszyscy mają przekichane, ale daj im radość. Mieli fajne wakacje - takich samych w przyszłym roku, teściowa zadowolona z nowej fryzury - fryzjerów, którzy dostrzegają jej piękno, znalezienie sprytnego rabatu na zmianę kół - jedziesz.
- Krótko i na temat - życzenia, jak wizyty, najlepsze są krótkie. Dlatego powiedz, co najwyżej trzy zdania. Pamiętaj o jakości i osobistym sznycie.
A i ostatnia rada. Zawsze dziękuj za życzenia, które ktoś ci składa, zanim wystartujesz ze swoim monologiem. "Dziękuję. Ze swojej strony życzę ci, aby nowy rok był dla ciebie pełen inspiracji na jeszcze pyszniejsze dania/ by wakacje w tym roku na Bałtykiem były pełne słońca/ abyś mogła rozwijać w szkole i poza nią swój niesamowity talent plastyczny".
Poćwicz sobie ze dwa razy przed lustrem, a potem korzystaj z tych 3 zasad składania życzeń świątecznych.
Może cię zainteresować: "Mamo, nie przyjadę do ciebie na święta". Psycholożka: Czasem lepiej odmówić, niż się męczyć