Wybrzydza czy ma problemy zdrowotne? Zrób test 7 pytań i dowiedz się, jak pomóc dziecku
Każdy posiłek to walka o przełknięcie przez dziecko chociaż kęsa? A może przez tydzień twój maluch mógłby się żywić tylko kotletem z piersi kurczaka? Albo w ogóle nie tyka warzyw, choć próbowałeś już setki razy wycinać ogórka w finezyjne wzory? Sprawdź, czy nie stoją za tym problemy zdrowotne twojego dziecka. Wystarczy, że odpowiesz sobie na te 7 pytań.
- Wiekiem granicznym, kiedy wybredność dziecka powinna zaniepokoić, jest ukończenie przez nie czwartego roku życia.
- By upewnić się, że dziecko nie ma problemów zdrowotnych wynikających ze złej diety, rodzice mogą zrobić test 7 pytań.
- Kluczowa jest ilość zjadanych przez dziecko produktów oraz spożywanie posiłku razem z członkami rodziny.
Wszystko jest ok, jeśli ten stan nie utrzymuje się zbyt długo. Wieloletnie odrzucanie pokarmów i niewłaściwie zbilansowana dieta może poważnie wpłynąć na zdrowie dziecka.
Wiekiem granicznym, kiedy wybredność dziecka powinna zaniepokoić, jest ukończenie przez nie czwartego roku życia. By mieć pewność, że dziecko nie ma problemów zdrowotnych, a jedynie z przyzwyczajenia faworyzuje niektóre smaki, należy zrobić sobie test 7 pytań.
Te zagadnienia i obserwacja dziecka są kluczowe dla zrozumienia wyborów żywieniowych dziecka. A przede wszystkich uchronienie go przed konsekwencjami zdrowotnymi nieodpowiedniej diety. Oto one:
Liczba konsekwentnie spożywanych pokarmów - wybredne dziecko regularnie zjada ponad 30 różnych pokarmów, to z problemami żywieniowymi zwykle mniej niż 20.
Powrót do starych-nowych pokarmów - jeśli dziecko porzuca jakieś jedzenie na dwa tygodnie, a potem nadal ma na nie ochotę, to wszystko jest ok. Jeśli po namiętnym jedzeniu jajecznicy, deklaruje, że już nigdy nie weźmie jej do ust, powinna zapalić się nam czerwona lampka.
Zdolność do spożywania pokarmów o różnej konsystencji i kategoriach odżywczych - na problemy z jedzeniem może wskazywać to, że dziecko odrzuca całe kategorie pokarmów na podstawie ich konsystencji lub grupy żywieniowej. Jeśli dziecko jest po prostu wybredne, zje co najmniej jedną żywność z większości grup żywieniowych lub tekstur np. nie je jajecznicy, ale zjada omlet.
Tolerancja na nowe pokarmy - wybredne maluchy mogą tolerować wprowadzanie nowych pokarmów, ale te z problemami z jedzeniem całkowicie odrzucają nową żywność.
Zdolność do spożywania tego samego jedzenia co reszta rodziny - alarmujące powinno być to, że dziecko zawsze zjada inny obiad niż reszta rodziny, je o innych porach lub w separacji od rodzeństwa i rodziców siedzących przy stole.
Jak długo rodzice zgłaszali wybredne jedzenie - powtarzające się zgłoszenia rodziców co do wybredności dziecka, powinny zaalarmować pediatrę.
Umiejętność uczenia się jedzenia nowego pokarmu - uważa się, że dzieci zaczynają jeść nowe produkty po podaniu ich ok. 25 razy, jeśli mimo usilnych prób podsunięcia dziecku warzyw, ono nadal jest niezainteresowane próbą smaku, należy spodziewać się, że dotyczą go problemy żywieniowe.
Problemy z karmieniem występują zwykle u dzieci, u których zdiagnozowano opóźnienia mowy, autyzm lub zaburzenia integracji sensorycznej. Małym dzieciom zdarzają się okresy większej wybredności żywieniowej. Jeśli mimo wykluczenia jednego produktu, dziecko chętnie sięga po inne rzeczy i próbuje nowości, nie ma się czym martwić.
Oto kilka sposobów, jak zachęcić dziecko do jedzenia:
- ustalić stałe pory posiłków,
- podawać mniejsze porcje od tych, które wydaje nam się, że dziecko powinno zjeść,
- gdy dziecko nie ma ochoty jeść, bo się bawi, zostawić obiad/podwieczorek na stole, by samo zdecydowało, czy jest głodne po skończeniu zabawy,
- powiedzenie dziecku, co jest na obiad i przygotowanie jednego rodzaju posiłku dla całej rodziny,
- pozwolenie dziecku na wybranie na talerz składnika już przygotowanego obiadu, jeśli na obiad są ziemniaki, kotlet i surówka, może odrzucić ziemniaki, ale reszta rzeczy znajdzie miejsce na jego naczyniu.
Może cię zainteresować: "Batoniki i żelki już im nie smakują". Rodzice zdradzają, jak odzwyczaili dzieci od cukru