Musisz to pokazać swojemu dziecku! Żałuję, że odkryłam to dopiero teraz
Chciałam tylko wypić ciepłą kawę, zanim dopadną mnie dzieci. Nie spodziewałam się, że całą rodziną usiądziemy przed komputerem na kilka godzin.
- Jeśli chcecie nauczyć dzieci geografii, biologii i dbania o środowisko naturalne, to polecam zaprzyjaźnić się z wielką rafą koralową.
- W sieci znalazłam wspaniałą aplikację stworzoną przez Davida Attenborougha, która wciągnęła mnie i dzieci na całe popołudnie.
- A to był dopiero początek naszej przygody z rozszerzoną rzeczywistością.
Tu dowiedziałam się o tym, że można podejrzeć rafę w 3D na komputerze. Nie pozostało nic innego, niż zaprosić dzieci przed mały ekran i sprawdzić, jak wyglądają koralowce z bliska.
Jednak zamiast aplikacji polecanej przez twórców "Ścigając koralowce" trafiliśmy na projekt Davida Attenborougha "Great Barrier Reef: An interactive journey". I utonęliśmy. Dosłownie.
"Dive", Atantic Productions i Alchemy VR stworzyli interaktywną stronę z pięcioma rozdziałami, z których każdy opowiada o innym miejscu na rafie koralowej.
Każda część to krótki filmik i slajdy przestawiające mieszkańców rafy. To nie takie zwykłe filmiki przyrodnicze, a wspaniałe widowiska, które zbliżają się do morskich stworzeń na milimetrową odległość.
Trwają zaledwie kilka minut, więc przyciągają uwagę dzieci na tyle czasu, ile trzeba.
To także szereg interaktywnych ekranów, z których możemy się dowiedzieć i zobaczyć, jak szybko rośnie koralowiec. Co więcej, sami przesuwamy wskaźnik, więc możemy obserwować jego wzrost milimetr po milimetrze. A także śmierć koralowców wynikająca z zakwaszenia oceanów.
David Attenborough Great Barrier Reef
Witryna zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu interaktywnego na festiwalu filmowym Jackson Hole Wildlife. Pod tym samym tytułem funkcjonuje też trzyodcinkowy serial przyrodniczy opowiadający o ekosystemie koralowców. On był bazą do stworzenia strony. Został nakręcony w 2015 roku i choć mamy w domu pokaźną kolekcję filmów sir Davida, to jakoś udało nam się jeszcze go nie obejrzeć.
Ale aplikacja Davida Attenborougha to była tylko przystawka. Potem weszliśmy jeszcze na stronę www.catlinseaviewsurvey.com. To baza zdjęć zebrana z badania morskiego z lat 2013-2014. Piękne podwodne panoramy, na których zostało uchwycone bogactwo życia pod wodą. Każde ze zdjęć zawiera opis stanu rafy koralowej w danym okresie.
W filmie przelatujemy nad wielką rafą, możemy kręcić się po ekranie i podziwiać koralowce z góry, a potem wpadamy do wody.
Na kanale na You Tube Australia znajdziecie kilkanaście filmików pozwalających na podróż w głębinach w 360 stopniach.
A także wypas kangurów! Ale to zostawiamy sobie z dzieciakami na inny dzień. Tymczasem nasza sobota zakończyła się seansem "Gdzie jest Nemo?".
Może cię zainteresować: 5 kultowych kreskówek z naszego dzieciństwa, które zasługują na "wielki powrót"