Zrób sobie weekend dla Ziemi. Te 7 filmów dokumentalnych obejrzysz z zapartym tchem

Aneta Zabłocka
Za nami Dzień Ziemi, ale przed nami wyzwania dotyczące pracy nad ratowaniem naszej planety i wymierających gatunków. Jeśli nie rzuciliście się do segregacji śmieci, to obejrzyjcie poniższe dokumenty. Są jak jątrzenie rany, ale z nadzieją na uleczenie.
Ratujmy planetę! Te 7 filmów dokumentalnych obejrzysz z zapartym tchem Fot. Kadr z filmu "Plastikowy ocean"

Ciemne strony rybołówstwa

Dopiero się pojawił na streamie, a już wzbudził kontrowersje. Film odkrywa czarną kartę rybołówstwa przemysłowego. Został okrzyknięty "genialnym zdemaskowaniem największego zagrożenia życia morskiego".

A jednak nawet występujący w filmie eksperci mają zastrzeżenia czy nie podano widzom błędnych statystyk, by potwierdzić tezę. Tymczasem film i tak warto obejrzeć, bo zostawia nas w stuporze z powodu ogromu cierpień, które wywołuje rybołówstwo: od rzezi delfinów po niewolniczą pracę i łamanie praw człowieka.

David Attenborough: Życie na naszej planecie

O tym filmie pisano już dużo. A jednak jeśli jeszcze go nie widzieliście, zachęcam. To wstrząsające uświadomienie sobie, że w ciągu życia jednego człowieka degradacja środowiska aż tak postąpiła.


David Attenborough operuje liczbami, które odliczają czas do zagłady. Na szczęście wie i jasno tłumaczy, że jesteśmy w stanie zatrzymać tę pogoń nad przepaść. Musimy jednak zacząć działać już dziś.

W głowie Billa Gatesa

Trzyodcinkowy serial podejmujący trzy oddzielne tematy: braku wody pitnej, polio oraz energii atomowej. Choć jest to przeplatanka historii powstania Microsoftu i opowieści o działalności charytatywnej miliardera, to nie można odrywać wzroku od tego, że chodzi tu o naprawdę zniszczonej planety.

Można uznać Billa Gatesa za samozwańczego obrońcy środowiska, ale można także dostrzec, że bez wspólnego działania, ludzkość skazana jest na postępującą degradację.

Plastikowy ocean

Craig Leeson trafia na zbiorowisko śmieci na środku oceanu podczas szukania płetwali błękitnych. To uruchamia w nim potrzebę zrozumienia nadprodukcji plastiku i śledzenia ścieżki śmieci do wód.

Razem z zawodowym nurkiem i grupą naukowców pokazują dramatyczne skutki uwalniania plastiku do oceanów oraz proponują rozwiązania, aby temu przeciwdziałać.

Gra o "białe złoto"

Ten film nie tylko opowiada o zjawisku mordowania słoni, by uzyskać ich kły, ale przede wszystkim bezpośrednio wskazuje winnego - Chiny. To w tym kraju handel kością słoniową jest dozwolony.

A dopóki kłusownicy będą mieli zamówienia, tego procederu nie da się wyplenić. "Gra o "białe złoto" to relacja ludzi, którzy walczą o zatrzymanie handlu kością, choć w dużej mierze skazani są na porażkę.

Virunga

Historia walki o przetrwanie parku narodowego Virunga wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kongijski park jest domem dla goryli górskich i to o ich dostrzeżenie walczy Emmanuel de Merode, główny bohater filmu.

Obraz jest dynamiczny i przejmujący. W trakcie nagrań obszar Virgungi staje się polem bitwy pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami. Park stoi na przeszkodzie zaprowadzeniu pokoju w kraju, drażni kłusowników oraz staje się mokrym snem potentatów naftowych. Oto jak człowiek chcąc chronić, zagraża jeszcze bardziej.

Ścigając koralowce

Trzymający w napięciu dokument Jeffa Orłowskiego skupia się na zjawisku "blaknięcia koralowców", czyli ich powolnej śmierci. Nawet wasze dzieci, jeśli oglądały film "Oktonauci i wielka rafa" wiedzą, że białe koralowce to nic dobrego. A skoro taką wiedze umieszczają w filmach dla dzieci, to czemu dorośli jeszcze jej nie przyswoili?

Od pojedynczych zbliżeń do zdjęć z kosmosu, klatka po klatce twórcy filmu ukazują, jak wielki ekosystem umiera na naszych oczach.