Miał niewyparzony język i lubił zabawę. Życiorys księcia Filipa może was zaskoczyć

Magdalena Konczal
Dzisiaj (9.04.2021) nad ranem zmarł książę Filip. W ostatnim czasie media informowały o złym stanie zdrowia męża królowej Elżbiety. Po licznych operacjach i problemach zdrowotny odszedł w wieku 99 lat, będąc najstarszym współmałżonkiem monarchy na świecie. Oto historia jego życia.
Życiorys księcia Filipa Wikipedia

Trudne dzieciństwo


Książę Filip przyszedł na świat 10 czerwca 1921 roku w Grecji. Był ostatnim i jedynym potomkiem księcia Andrzeja (syna króla Grecji Jerzego I Greckiego). Jego dzieciństwo wcale nie należało do najszczęśliwszych. Z powodów politycznych ojciec Filipa został wygnany z Grecji, a cała rodzina była narażona na tułaczkę.
Ostatecznie znaleźli schronienie w miasteczku Saint-Cloud we Francji. Małżeństwo rodziców księcia Filipa nie było usłane różami. Kiedy okazało się, że matka choruje na schizofrenię, ojciec postanowił porzucić rodzinę. W ten sposób jeden z rodziców księcia Filipa wylądował w szpitalu psychiatrycznym, a drugi wyjechał, pozostawiając chłopca bez opieki.


Filip błąkał się po domach różnych krewnych. Ostatecznie znalazł schronienie u wuja – lorda Louisa Mountbattena. Pomimo trudnego dzieciństwa Filip był bardzo zaangażowany w swoją edukację. Po skończonych studiach w Szkocji wstąpił do Royal Naval College w Dartmouth. To tam pierwszy raz, wówczas 18-letni mężczyzna, spotkał się z 13-letnią księżniczką Elżbietą.

Młodzieńcza miłość


W międzyczasie jednak zakochał się kanadyjce Margaret Osla Benning. Młodych ludzi połączyło ze sobą trudne wspomnienia z dzieciństwa. Mieli nadzieję, że razem uda im się stworzyć ciepło rodzinnego domu, którego nie doświadczyli od własnych rodziców.

Szybko jednak okazało się, że Filip, pełniący służbę na morzu, po jakimś czasie zapomniał o wdziękach Margaret i na poważnie zaczął rozważać poślubienie córki władcy brytyjskiego. Decyzja o małżeństwie Elżbiety z Filipem nie była podjęta jedynie przez samych zainteresowanych. Wuj Filipa – lord Mountbatten – sugerował swojemu wychowankowi, by związał się z księżniczką. Przeciwni byli temu rodzice Elżbiety, którzy niezbyt przychylnie patrzyli na ubogiego studenta. W czasie pierwszego spotkania 13-letnia córka brytyjskiego monarchy od razu zauroczyła się w starszym od siebie Filipie. Ten jednak wówczas nie był nią zainteresowany.

Po jakimś czasie postanowił jednak nawiązać listowny kontakt z Elżbietą. Ostatecznie oświadczył się jej w 1946 roku. Przyszła królowa od razu się zgodziła. Do oficjalnych zaręczyn miało jednak dojść, gdy Elżbieta skończy 21 lat. Tak też się stało.

Małżeństwo z Elżbietą


Filip po zawarciu małżeństwa z Elżbietą musiał całkowicie zmienić swoje życie. Przeszedł z prawosławia na anglikanizm, przyjął nazwisko po wuju, a także otrzymał tytuły księcia Edynburga, hrabiego Merioneth i barona Greenwich. Małżeństwo zostało zawarte w 1947 r. w opactwie Westminster. Okazało się, że życie z przyszłą monarchinią wcale nie było łatwe. Do czasu śmierci ojca Elżbiety Filip stacjonował w Royal Navy. Nie trwało to jednak długo, ponieważ Jerzy VI zmarł w 1952 roku. Wówczas Elżbieta została królową.

Małżonkowie doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. Wówczas pojawił się konflikt, dotyczący tego, jakie nazwisko powinni nosić potomkowie. Książę Filip miał mówić, że "czuje się jak ameba", bo jedynie on w kraju nie może przekazać swojego nazwiska dzieciom. Ostatecznie po długich sporach zdecydowano się na dwuczłonowe: Mountbatten-Windsor.

Filip nie był wzorowym mężem i ojcem. Plotkowano, że spotyka się z innymi kobietami. Niezbyt dobrze układały mu się także relacje z dziećmi. Był raczej surowy i zdecydowany, nie potrafił okazywać miłości potomkom, co zapewne wynikało z tego, że sam nie otrzymał jej od swoich rodziców.

Osoby, które go znały, twierdziły, że miał dość specyficzny charakter. Bywał niedelikatny i niewrażliwy. Zdarzało się, że raczył innych kąśliwymi uwagami. Ostatecznie po różnych sporach rodzinnych i nie tylko, książę Filip postanowił zrzec się swoich formalnych funkcji i przejść na emeryturę. Po tej decyzji przeprowadził się do domu w Wood Farm w prowincji Sandringham. W czasie pandemii królowa Elżbieta i książę Filip ponownie zamieszkali razem. W 2017 roku świętowali swoją 70. rocznicę ślubu, stając się tym samym parą, która w historii brytyjskiej monarchii, przeżyła ze sobą najwięcej lat po ślubie.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku nad ranem. W czerwcu skończyłby 100 lat.
Źródło: histmag.org