Zasypia przed ekranem i nie chce się uczyć? Zrób dziecku test 4400 kroków, efekty są zdumiewające!

Aneta Zabłocka
Posadziliśmy dzieci przed komputerami i czekamy na efekty - edukacyjne, fizyczne i psychiczne. Ale nie powinniśmy spodziewać się dobrych wieści. Długotrwała izolacja rówieśnicza i brak ruchu mogą odbić się na naszych dzieciach jedynie negatywnie. Chyba, że pozwolimy im się poruszać.
Ile kroków dzienni powinno się robić? Badania wskazują konkretną liczbę Fot. Annie Spratt/Unsplash
Moja córka ma przypiętą na ekranie telefonu aplikację do liczenia kroków. Zerknęłam na nią, a tam licznik wskazywał niewiele ponad 1700. To bardzo mało. Zastanawiałam się nad tym, bo w sumie spacerami do kuchni, łazienki i do pokoju na lekcje zdalne nie zrobi imponującego wyniku, ale tak skromnie?


No właśnie. Nasze dzieci przez naukę zdalną w tygodniu niemal nie podnoszą się z krzeseł. W-F to szykowanie prezentacji i wysłuchiwanie wykładów o zdrowych warzywach, ale nie ruch. W czasie 15-minutowych przerw między lekcjami, też ciągle są wpatrzone w ekran komputera lub komórki.

Nie ruszają się prawie wcale, a to przecież nie jest obojętne dla ich zdrowia. Problemy z kręgosłupem, przybieranie na wadze, zastój mięśni. Z tego nie może i nie wyniknie nic dobrego.

Nie tak dawno temu, ale jednak przed pandemią, szkocka szkoła podstawowa St Ninians w Stirling uruchomiła projekt "Daily Mile". Uczniowie każdego dnia biegali na dystansie 1,6 kilometra, czyli jakieś 15 minut.
Czytaj także: Bez przynudzania i z klasą. 5 kanałów na YouTube, które pomogą dzieciom w nauce i odrabianiu lekcji
Eksperyment sprawił, że ruszające się dzieci były bardziej aktywne również poza zajęciami. Ale tym, co przykuło wzrok nauczycieli, były dużo lepsze wyniki w nauce. Dzieci były weselsze, poprawiła się ich koncentracja i pamięć.

Według ostatnich pandemicznych danych dotyczących nauki zdalnej nasze dzieci przyswajają nawet 70 procent mniej materiału, niż w czasie stacjonarnych lekcji.

Już wcześniej narzekaliśmy na słabą efektywność nauki, zdalna edukacja po prostu nie działa. A to już kolejny semestr, który nasze dzieci będą miały w plecy. A egzaminy czekają.

Tym bardziej warto przyjrzeć się szkockiemu eksperymentowi i zachęcić dzieci do ruchu. Badania z Harvard Medical School wykazały, że już około 4400 kroków dziennie wpływa pozytywnie na zdrowie i ujawnia pierwsze korzyści zdrowotne. WHO zaleca godzinę ruchu każdemu dziecku, aby rozwijało się prawidłowo. To znacznie więcej, niż dystans pokonywany dziennie przez moją córkę.

Adam Strachanowski, nauczyciel wychowania fizycznego, z którym rozmawiałam przy okazji organizacji zajęć fizycznych online dla uczniów, podkreśla w czasie lekcji jak ważny jest ruch i prosił swoich podopiecznych o zrzuty ekranu z Endomondo lub krokomierza. Zlecał samodzielne wykonywanie w domu toru przeszkód i liczenie czasu przy jego pokonywaniu.

Inny nauczyciel powiedział mi: – Matematyk i polonista będzie uważał, że jego przedmiot jest najważniejszy. Moim zdaniem, dzieciaki, które godzinami siedzą przed komputerem, potrzebują przede wszystkim ruchu.

Trudno się z nim nie zgodzić. Tym bardziej, że wyniki badań jasno wskazują, że trudno będzie dzieciakom przygotować się do egzaminów, jeśli najpierw nie ruszą się sprzed komputera.