Do spisu lektur ma trafić gra o wojnie. A może by tak zacząć uczyć dzieci o zmianach klimatycznych?
This War of Mine to świetna gra, ale dobrych gier na świecie nie brakuje. Dlaczego ktoś uznał, że dzieci w Polsce powinny w szkołach uczyć się, jak wygląda wojna?
Czytaj też: Film "Można panikować": słyszeliście o zmianach klimatycznych w Polsce, tutaj je zobaczycie
Żeby zrozumieć, że wojna to zło, nie trzeba paść jej ofiarą. Nie ma też żadnego powodu, byśmy w 2020 roku mieli uczyć dzieci w Polsce, jak to jest być cywilem w oblężonym mieście. A właśnie tego chciałby premier, który mówi: gra „This War of Mine” powinna stać się lekturą w programie nauczania w polskich szkołach.
Z drugiej jednak strony zupełnie nie rozumiem, do czego wiedza o tym, jak wygląda los cywilów na współczesnej wojnie, miałaby być potrzebna dzieciom w Polsce 2020 roku.
To szczególnie istotne dla dzisiejszych kilkulatków i nastolatków, bo to oni będą gospodarzami świata, który może znacząco odbiegać od tego, jak wygląda on dzisiaj.
Tymczasem polska szkoła chwilami wygląda tak, jakbyśmy wszyscy żyli w szklanej kuli, zahibernowani, odseparowani od świata. Uczymy dzieci chemii, ale zapamiętają z niej tylko ten moment, gdy "facetka" przypaliła sobie włosy podczas eksperymentu.
Uczymy ich historii, ale nauka w tym przypadku wygląda tak, że trzeba zapamiętać ciąg dat i wydarzeń w Polsce, bez powiązania ich z wydarzeniami na świecie. Dlatego dzieci muszą wykuć na blachę, że Polska Jagiellonów rozciągała się "od morza do morza", ale nikt nie tłumaczy im, dlaczego tak było i jaki wpływ na to miała sytuacja polityczna w naszej części Europy.
Na geografii dzieci uczą się budowy skał, a powinny przede wszystkim rozmawiać o przyczynach zmian klimatycznych. Lekturą szkolną powinien być na przykład bardzo dobry film dokumentalny "Można panikować", w którym mądry człowiek, naukowiec, w prostych słowach tłumaczy, co złego robimy ze środowiskiem i co powinniśmy zmienić.
Dlaczego w takim razie w 2020 roku uczyć dzieci o wojnie poprzez grę komputerową? Jeden rozsądny powód poproszę.