Wchodzą w życie przepisy dotyczące noszenia maseczek. Wyjaśniamy, czy dzieci też muszą je nosić

Aneta Zabłocka
Od 16 kwietnia wszyscy w miejscach publicznych obowiązkowo będą musieli nosić maseczkę, tak stanowi projekt nowego rozporządzenia. Czy rzeczywiście wszyscy? Jest kilka wyjątków, zobacz, o czym muszą wiedzieć rodzice.
Fot: Sharon McCutcheon/Unsplash
Na stronach rządu pojawił się projekt nowego rozporządzenia, które wyjaśnia, w jakich sytuacjach maseczka będzie niezbędna.

Ministerstwo nie wyjaśnia dokładnie, jak należy zasłaniać usta i nos. Można więc przyjąć, że poza maseczką, równie dobrze twarz można zasłonić szalikiem lub chustką.

Wedle projektu, który właśnie trafił do błyskawicznych konsultacji społecznych, obowiązek zakrywania twarzy nie będzie dotyczył wszystkich w równym stopniu.

W projekcie czytamy, że od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:


- w samochodzie, jeśli jedziemy z kimś spoza rodziny zamieszkującej razem z nami,
- w środkach komunikacji miejskiej,
- na drogach, placach, kościołach, galeriach handlowych sklepach i targowiskach,
- w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach i plażach,
- na parkingach leśnych, miejscach postoju pojazdów, polach biwakowych.

Czytaj też: Piżama, filtry do kawy czy worki do odkurzacza? Naukowcy zbadali, z czego zrobisz najlepszą maseczkę

Zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy są członkowie rodzin zamieszkujący razem i podróżujący wspólnie samochodem osobowym, a także dzieci do 2. roku życia i osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo osoby niezdolne z do samodzielnego zakrycia twarzy.

Jeśli zdecydujemy się wyjść na spacer z dzieckiem, wszyscy, i dorośli, i dzieci, muszą mieć maseczki. To dotyczy wszystkich dzieci powyżej 2. roku życia, chyba że są niesamodzielne lub mają trudności w oddychaniu.

Projekt jest rozszerzeniem rozporządzenia z 10 kwietnia. W związku z tym, za naruszenie przepisów grozi surowa kara administracyjna. Wychodząc z domu bez maseczki, łamiemy przepis dotyczący "czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się", co może skończyć się karą w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych, bez możliwości odwołania do sądu.

Zmiany i uwagi do projektu można zgłaszać na adres dep-pr@mz.gov.pl do środy 15 kwietnia 2020 r. do godz. 10:00.