dziecko laboratorium eksperyment
Jeden z ministerialnych konkursów ma pomóc uczniom w nowoczesnych sposób uczyć się chemii, biologii i astronomii. fot. Pexels/Mikhail Nilov
Reklama.

90 milionów nie trafi do szkół. Pieniądze zostaną rozdzielone między organizacje społeczne, placówki edukacyjne, instytucje naukowe, które staną do organizowanych przez MEN konkursów i przedstawią najciekawsze projekty. Konkursy będą trzy.

3 x 30 milionów

Pierwszy, pod hasłem "Młodzi obywatele", rusza w czwartek 3 kwietnia. Mogą się do niego zgłaszać organizacje pozarządowe, które mają pomysł na to, jak zachęcić uczniów do "wszelkiego rodzaju działalności obywatelskiej" i kształtować postawy społeczne. Podstawowy warunek – ma być nowocześnie i bez nudy.

Poza tym jest duża dowolność: ­do konkursu można zgłaszać pomysły na interaktywne wystawy i pomoce dydaktyczne, wydarzenia i zajęcia pozalekcyjne rozwijające, ciekawe spotkania z urzędnikami, politykami, ekspertami, czy biznesmenami. Mile widziane będą też pomysłowe konkursy, obozy, pikniki i inne imprezy, które pozwolą uczniom się zrelaksować, ale też zdobyć trochę wiedzy na temat instytucji państwa czy o Unii Europejskiej.

Atrakcyjnie, a nie jak w szkole

Dzień później, 5 kwietnia, MEN zacznie przyjmować wnioski w konkursie "Odkrywcy". Jego efekty docenią dzieciaki, które lubią biologię, chemię, fizykę, astronomię i astronautykę. Tymi efektami mają być bowiem ciekawe projekty dotyczące nauk przyrodniczych. – To upowszechnianie nauki zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży w sposób atrakcyjny (...) Zależy nam, by rozwój nauk ścisłych był powiązany z pobudzeniem fascynacji do świata nauki – zapowiedziała szefowa MEN.

Organizacje i placówki naukowe, które chcą się zgłosić do tego konkursu, muszą w swoich projektach wykorzystywać nowoczesne technologie i innowacyjne metody nauczania. W grę wchodzą projekty interaktywnych narzędzi i materiałów edukacyjnych do wykorzystania na lekcjach, ale też projekty zajęć pozalekcyjnych i warsztatów pozaszkolnych. MEN nie kryje, że największe szanse na zwycięstwo mają projekty skierowane do uczniów ze szkół we wsiach i małych miasteczkach. To o tyle istotne, że dzieci z mniejszych miejscowości w niedawnym badaniu "Jakiej szkoły chcą uczniowie" wprost przyznawały, że wyposażenie pracowni do prowadzenia prostych eksperymentów naukowych jest skromne i przestarzałe albo wręcz go nie ma.

Więcej wycieczek i imprez

Z trzeciego programu najbardziej skorzystają uczniowie, którzy pasjonują się sztuką i historią, zwłaszcza regionalną. Efektem konkursu "Nasze Tradycje" mają być bowiem pomysłowe wycieczki edukacyjne, imprezy promujące lokalne tradycje i dziedzictwo kulturowe, różnego rodzaju zajęcia i warsztaty­ od plastycznych po kulinarne. Spore szanse na zwycięstwo będą miały te organizacje, które zaproponują niebanalne, nowoczesne pomysły na zachęcanie dzieci do poznawania lokalnych artystów, zwyczajów regionalnych czy atrakcji historycznych.

Wszystkie konkursy zostaną rozstrzygnięte pod koniec maja. Najwyższa kwota dofinansowania, jaką może dostać każdy uczestnik, to milion złotych. Co oznacza, że w sumie w trzech programach powstanie kilkadziesiąt projektów dla uczniów z całej Polski.

Źródło: men.gov.pl

Czytaj także: