To może być jeden z najbardziej wyjątkowych noclegów w życiu. 600 zł za noc w sterowcu

Piotr Jaszczuk
Można wyjechać na wakacje z biurem podróży, wiadomo, tak łatwiej. Coraz częściej szukamy jednak sposobu na spędzenie tych 7, 10 czy 14 dni w trochę mniej sztampowy sposób. Teraz pojawiła się naprawdę mocna, ale bardzo limitowana oferta. I to dla specyficznej grupy klientów.
Jestem pewien, że nigdy nie mieszkałeś w sterowcu. Fot. Materiały prasowe AirBnb
Nudzisz się przeglądając serwisy wynajmujące domy na wakacje? Nie jarasz się już noclegami w igloo, ziemiance lub domu krasnoluda? Zwiedzanie Czarnobyla też raczej uważasz za mało atrakcyjną opcję odpoczynku?

To teraz możesz naprawdę zaszaleć i to nawet za rozsądną cenę. Musisz tylko wykazać się refleksem. Oferta ta jest bardziej niż limitowana. To wszystko z powodu dosyć ciekawej opcji, która pojawiła się za sprawą firmy Goodyear i serwisu Airbnb. Mi opadła kopara i pomyślałem – muszę tam zamieszkać.
Co powiesz na taki hotel?Fot. Airbnb.com
15 października na stronie Airbnb.com/blimp uruchomiono możliwość zakupu noclegu na pokładzie kultowego sterowca, który realizuje transmisje z Uniwersyteckich rozgrywek Futbolu Amerykańskiego.
Ta oferta to z pewnością prawdziwa gratka nie tylko dla fanów futbolu, ale dla tych wszystkich, którzy szukają naprawdę odjazdowej “chaty”.
Miejsce twojego najbliższego wypoczynku?Fot. Airbnb.com
Poza noclegiem na pokładzie sterowca będziesz mógł wziąć udział w ognisku i grillu na terenie hangaru Mogadore w stanie Ohio (powstał w 1917 roku, zbudowano tam 200 sterowców), wieczorem będziesz mógł podziwiać zachód słońca nad jeziorem Wigfoot, a przy odrobinie szczęścia zobaczysz orły, które kręcą się w tej okolicy.


Będziesz mógł także zrelaksować się na wygodnych kanapach i obejrzeć najlepsze mecze w historii futbolu uniwersyteckiego. No i przede wszystkim dostaniesz bilet na mecz (wraz z pakietem kibica), który odbędzie się 26 października.
Wygoda i nietypowy widok za oknem. Same plusy.Fot. Airbnb.com
Co ciekawe, zwiedzenie hangaru także jest nie lada gratką, ponieważ wstęp mają tam tylko nieliczni. Zapraszane są tam wycieczki szkolne, harcerskie, nie ma możliwości wycieczek indywidualnych.

Nocleg w sterowcu kosztować będzie 150 dolarów za noc (plus podatki i opłaty). Cena ta obowiązuje z okazji 150-lecia powstania uczelnianych rozgrywek na terenie USA.

Aby uhonorować tę wyjątkową ofert, Goodyear wraz z Airbnb przekażą 5000 dolarów na rzecz fundacji Cotton Bowl, która pomaga wyrównywać szanse między młodymi ludźmi w Teksasie.

Opcja jest o tyle ciekawa, że do tej pory fani tego typu rozgrywek mogli podziwiać sterowiec wyłącznie podczas transmisji. Po raz pierwszy w historii będzie można do niego wejść, a nawet w nim zamieszkać. Warto się pospieszyć, bo nocleg może wyprzedać się w ekspresowym tempie, zwłaszcza, że zakwaterowanie będzie możliwe tylko przez 3 dni (22, 23 i 24.10).

Kilka faktów i ciekawostek:

- Całkowita długość to ponad 75 metrów (ponad 82 proc. wielkości boiska do futbolu)

- Szerokość - prawie 20 metrów

- Wysokość - 17 metrów (większy niż 8 profesjonalnych koszykarzy)

- Maksymalna waga (bez helu) - prawie 9 ton (ciężki jak ponad 25 tysięcy puszek z zupą)

- Maksymalna prędkość - 118 km/h - tyle co huragan I kategorii

- Poziom hałasu wewnątrz i na zewnątrz 64/69 decybeli - cichy w środku jak większość samochodów podczas jazdy po autostradzie

Pierwszy lot sterowcem w ogóle odbył się 24 września 1852. Henri Jules Giffard pokonał 27 kilometrową trasę z hipodromu w Paryżu do Elancourt. Prędkość nie była zawrotna, bo tylko 9 km/h.

Na rynku jednak zaczęło się dziać dopiero w roku 1900, kiedy to Ferdinand von Zeppelin wyruszył 2 lipca o godzinie 20.00 razem z 5 pasażerami i dodatkowym balastem - 350 kg. Lot trwał 18 minut, a prędkość maksymalna, którą udało się uzyskać wynosiła 27 km/h.

6 maja 1937 spłonął największy sterowiec w tamtych czasach LZ 129 Hindenburg. Stało się to podczas cumowania na lotnisku Lakehurst w New Jersey (USA). Blimp cumował po trzydniowej podróży przez Atlantyk. Zginęło 35 osób z 97, które znajdowały się w środku sterowca.
Sam Goodyear rozpoczął budowę swoich sterowców w 1917 roku, tworząc powietrzne statki na potrzeby amerykańskiej armii. Był to całkiem nowy rynek dla firmy, która dotychczas produkowała opony do samochodów i samolotów.

Na rynku lotniczym poszukiwano różnych koncepcji na wykorzystanie sterowca (loty z pasażerami, loty reklamowe). Dopracowano technikę, dzięki której balon mógł przebywać nawet 11 dni nad ziemią.

W 1955 roku doszło jednak do ogromnego przełomu za sprawą Goodyear. Po raz pierwszy w historii, 1 stycznia 1955 roku użyto sterowca do transmisji telewizyjnej na żywo. Była to relacja z Parady Róż w Pasadenie w Kalifornii.

15 stycznia 1967 roku pokazano pierwszy Super Bowl z lotu ptaka. Kansas City Chiefs starli się z Green Bay Packers, w Los Angeles, w Kalifornii. Widzowie mogli oglądać ten mecz dzięki stacji CBS.

Udało się. Znaleziono nowe pola eksploatacji dla powietrznych maszyn. W latach 70. nastąpił wielki bum w historii blimpów. W ciągu 9 lat Goodyear zrelacjonował za pomocą sterowców ponad 270 imprez, w tym te największe jak Super Bowl, Indialapolis 500, Daytona 500 czy US Open. Statki powietrzne pojawiały się także w produkcjach telewizyjnych i filmowych.

Lata 80. i 90. to powolne wymieranie rynku sterowców, ale do dzisiaj nieliczne z nich odnajdują się doskonale podczas imprez sportowych, jako banery reklamowe krążące nad ziemią czy pomoc w przypadku katastrof (w 1992 roku po Huraganie Andrew na Florydzie, balon fruwał nad ziemią i wyświetlał informacje dla mieszkańców w języku angielskim i hiszpańskim).https://www.youtube.com/watch?time_continue=26&v=vve8hh9_xGI
Jak widzisz, rynek sterowców nie wymarł jak dinozaury. Możesz więc śmiało odwiedzić naprawdę wyjątkowe miejsce i zamieszkać w ogromnym sterowcu. To co? Wybierasz się w tą niesamowitą podróż? Daj znać jak wrócisz, choć podejrzewamy, że ostatecznie na ofertą rzucą się głównie Amerykanie.