Jest nowy ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. Sprawdź, gdzie warto posłać dziecko
Wspomniane niespodzianki nie dotyczą miejsc na podium. Spośród ponad 1400 ocenianych w tym roku liceów najlepsze okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Ponownie, bo ta szkoła jest liderem rankingu "Perspektyw" już od pięciu lat. Zmian nie ma też na miejscu drugim i trzecim. Wiceliderem, i to trzeci rok z rzędu zostało V LO im. Witkowskiego w Krakowie, a na miejscu trzecim, też po raz trzeci z rzędu, uplasowało się XIII LO w Szczecinie.
Najlepsze spośród 1400 liceów
Dalej są już jednak zaskoczenia. Na miejscu czwartym w tym roku znalazło się bowiem stołeczne IX LO im. Hoffmanowej, które awansowało z dziesiątej pozycji. Ten awans to efekt wyników matur – uczniowie tej szkoły byli pod tym względem najlepsi w Polsce. Na pozycji piątej znalazło się, tak jak rok temu, III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Spadek zaliczyło za to Uniwersyteckie LO w Toruniu, które w ubiegłym roku było czwarte, a w tym – szóste. Z dziewiątego miejsca w 2024 na siódme w tym awansowało warszawskie XXVII LO im. Czackiego. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce przypadły III LO im. Mickiewicza we Wrocławiu (spadek o dwie pozycje), II Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy w Warszawie (spadek o dwie pozycje) oraz stołeczne VIII LO im. Władysława IV (spadek o dwie pozycje).
Znacznie więcej zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem jest w drugiej dziesiątce listy najlepszych liceów. Na miejscu 11. znalazło się Akademickie LO PWr we Wrocławiu (awans o 7 oczek), a na pozycji 12. jest I LO im. Nowodworskiego w Krakowie (awans o cztery oczka). Ale najbardziej spektakularny skok zaliczyło warszawskie LXIV LO im. "Witkacego". Rok i dwa lata temu ta szkoła była na miejscu 37. teraz przesunęła się na 13. Z miejsca 24. na 14. awansowało Publiczne LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi.
Kolejne miejsca zajmują dwa licea warszawskie – II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz Społeczne LO nr 4 im. Batalionu AK "Parasol" w Warszawie. To pierwsze zaliczyło niewielki spadek, drugie awansowało z miejsca 27.
Drugą dwudziestkę rankingu zamykają VIII LO im. Mickiewicza w Poznaniu (awans z 21. na 17.), II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku (spadek z 12. na 18.) oraz dwa licea warszawskie: XVIII LO im. Zamoyskiego (awans z 25. na 19.) oraz V LO im. Józefa Poniatowskiego (spadek z 17. na 20). W sumie w zestawieniu wyróżniono aż 1000 liceów. Całą listę można znaleźć na stronie "Perspektyw".
Wzloty i spadki
Roszady w czołówce najlepszych liceów to nic w porównaniu z tym, co widać w rankingu techników. Tu zmiany są ogromne. Pierwsze miejsce utrzymało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, ale na drugim znalazło się Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, które rok temu było czwarte. Z pozycji drugiej na trzecią spadło warszawskie Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Drzewieckiego w Warszawie.
Awans o jedną lokatę zanotowało Technikum nr 7 im. gen. Kustronia w Nowym Sączu, które w ubiegłorocznej edycji było na miejscu piątym. Tuż za nim uplasowało się Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r., które spadło z miejsca trzeciego. Na pozycję szóstą awansowało Technikum nr 1 im. Kościuszki w Zielonej Górze. Ta szkoła przez ostatnie dwa lata zajmowała pozycję ósmą, a jeszcze trzy lata temu była na miejscu 43. Następne w rankingu jest szczecińskie Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8, które awansowało z miejsca dziewiątego.
Ostatnie trzy pozycje w pierwszej dziesiątce to już same imponujące awanse. Technikum nr 1 im. Gostomczyka w Ostrowie Wielkopolskim znalazło się na pozycji ósmej, choć rok temu było na miejscu 12., a dwa lata temu na 103. Radomskie Technikum w ZSE im. Bohaterów Westerplatte na dziewiątą lokatę wskoczyło z miejsca 14, a Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy awansowało o sześć pozycji na miejsce dziesiąte.
Elektronicy rządzą
W drugiej dziesiątce jest jeszcze ciekawiej. Otwiera ją poznańskie Technikum Komunikacji, które po raz pierwszy od lat wypadło z listy top 10. Na miejscu 12. jest warszawskie Technikum Lotnicze. I to jest awans o trzy pozycje. Awans zanotowało też opolskie Publiczne Technikum nr 5 (z miejsca 17. na 13. Na pozycji 14. uplasowało się Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie ( rok temu było na miejscu 10.), a na 15. jest Technikum Elektryczne w Białymstoku (awans z miejsca 20.).
Pierwszą dwudziestkę listy najlepszych techników zamykają: wrocławskie Technikum nr 10 (awans z miejsca 24.), Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 w Krakowie (awans z miejsca 33.), Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie (spadek z miejsca 6.), Technikum nr 17 w Katowicach (awans z miejsca 38.) oraz Technikum Zawodowe nr 2 w Lubartowie (awans z miejsca 32.). Na liście wyróżnionych techników znalazło się aż 500 szkół.
Liderzy w regionach
Oprócz tych dwóch głównych rankingów "Perspektywy" publikują też zestawienia najlepszych szkół średnich w każdym województwie, w którym można sprawdzić, które szkoły w danym regionie mają najwyższą pozycję. Są też osobne rankingi maturalne liceów oraz techników, rankingi najlepszych szkół akademickich oraz rankingi najlepszych szkół olimpijskich.
Ranking najlepszych liceów i techników "Perspektyw" jest układany na podstawie wyników z matur ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, a w przypadku techników także wyników egzaminów zawodowych. Oprócz tego punkty przyznawane są także za udział uczniów w olimpiadach wiedzy na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Źródło: "Perspektywy"
Czytaj także: https://dadhero.pl/294977,matura-z-matematyki-nieobowiazkowa-sejm-zajmie-sie-petycja-w-tej-sprawie