Twoja partnerka spodziewa się dziecka? Teraz może już zrobić darmowe badania prenatalne
"Badań prenatalnych jest wiele. Pozwalają wcześnie wykryć wady płodu, zdiagnozować i już podczas ciąży rozpocząć leczenie, jeżeli jest taka możliwość. Bezpłatne badania prenatalne przysługują Ci bez względu na wiek! Potrzebujesz tylko skierowania od lekarza prowadzącego, które zawiera informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach. Wykonasz m.in. test PAPPA, który określa ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka" – oznajmiło Ministerstwo Zdrowia na swoim profilu na Facebooku.
Badanie bez limitu wieku
Nowe zasady to efekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, które zniosło obowiązujący limit wieku. Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35 roku życia. Teraz może to zrobić każda przyszła matka. Wystarczy skierowanie od prowadzącego ciążę ginekologa. Musi się w nim znaleźć informacja o stopniu zaawansowania ciąży podana w tygodniach.
Nieco inaczej jest w przypadku badań wymagających pobrania materiału płodowego do testów genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza). Tu wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości, a także wyniki badań potwierdzające zasadność skierowania do programu.
Rozporządzenie określa też zasady kwalifikacji do wspomnianych badań wymagających pobrania próbek materiału płodowego do badań genetycznych. Mogą z nich skorzystać kobiety, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych kryteriów:
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
- stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową;
- stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Kiedy zrobić badanie?
Ministerstwo Zdrowia we wspomnianym dokumencie wskazało również terminy, w których należy wykonane priorytetowe badania prenatalne. Na etapie poradnictwo i badania biochemiczne trzeba to zrobić pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Z kolei na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych badania w pierwszym trymestrze powinny zostać przeprowadzone pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, a w drugim trymestrze pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży i 6. dniem.
Według szacunków przeprowadzonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dzięki zniesieniu limitu wieku z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.
Czytaj także: https://dadhero.pl/287445,moja-zona-jest-w-ciazy-ojcowie-radza-jak-wpierac-ukochana-w-oczekiwaniu