Odwaga nie jest czymś, co spotykamy tylko w bajkach. Możesz jej nauczyć swoje dziecko
Zdarza się, że musimy zaryzykować, niezależnie od tego, czy mamy na to ochotę, czy nie. Ryzyko często wiąże się z porażką i niepowodzeniem, które dla dzieci są trudne do zaakceptowania. Nikt z nas nie rodzi się z magicznym genem odpowiedzialnym za sukces czy szczęście. Jest wiele rzeczy, które prowadzą nas do powodzenia, a jedną z nich jest bez wątpienia odwaga.
Pamiętaj, wszystko zależy od ciebie
Jedno z badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych dowodzi, że dzieci, które postrzegały swoich rodziców jako godnych zaufania, o wiele częściej i chętniej podejmowały ryzyko. Rodzice, którym można zaufać, są dla dziecka buforem zapewniającym bezpieczeństwo i umożliwiającym odkrywanie nowych rzeczy.
To właśnie poczucie bezpieczeństwa, niezawodności i przewidywalności, sprawia, że dzieci bez większych obaw podejmują ryzyko. Nie boją się ponieść porażki, bo wiedzą, że w domu mają rodzica, na którego mogą liczyć i który będzie ich wspierał.
Ucz uczciwości i bądź uczciwy
Jeśli czegoś się boisz, nie wiesz, czy dobrze postępujesz, nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Nie ukrywaj swoich emocji, a pokaż i powiedz, co naprawdę czujesz. Twoje dzieci nie mogą myśleć, że jesteś niezniszczalny, nieustraszony i najodważniejszy na świecie. Bo to niestety nie jest prawdą. Kiedy stajesz przed zadaniem, które budzi w tobie negatywne emocje, zwróć uwagę na swoje zachowanie. Opowiedz o wątpliwościach, rozterkach, ale pokaż, że mimo wszystko odważysz się, przełamiesz i zaryzykujesz.
Wytłumacz, czym jest odwaga
Upewnij się, że twoje dzieci rozumieją, czym jest odwaga. Być może kojarzą ją z czymś nieosiągalnym, czymś, co pojawia się wyłącznie w bajkach, filmach animowanych czy grach komputerowych. Te bardziej nieśmiałe i wycofane mogą postrzegać ją jako coś nieosiągalnego, coś, czemu nie potrafią stawić czoła.
Z zewnątrz odwaga może prezentować się bardzo imponująco, od środka może wydawać się przerażająca i paraliżująca. Odwaga nie jest czymś magicznym, co sprawia, że nagle przestajemy się bać. To dzięki niej potrafimy pokonać strach, niepokój i zwątpienie. Bo jeśli nie odczuwamy strachu, to nie potrzebujemy odwagi.
Daj pozwolenie na niedoskonałość
Zadaj sobie jedno ważne pytanie – czy twoje dziecko wie, że nie wymagasz od niego perfekcjonizmu i doskonałości? No właśnie, może czas mu o tym powiedzieć wprost. Odwaga często wiąże się z porażką, niepowodzeniem, odrzuceniem. Kojarzy się z negatywnymi emocjami, których twoje dziecko za wszelką ceną stara się uniknąć. Nie chce, byś pomyślał, że jest gorsze, że sobie z czymś nieradzi. Dając przestrzeń na niedoskonałość, zachęcasz do bycia odważnym.
Zachęcaj do próbowania
Zachęć dziecko do próbowania nowych rzeczy, zajęć np. plastycznych, sportowych, muzycznych, niezależnie od tego, czy myśli, że będzie w nich dobre, czy nie. Bo w życiu nie chodzi o to, by we wszystkim być najlepszym, ale o to, by próbować i odnajdywać siebie. Z odwagą i uśmiechem na ustach.
Źródło: childrenfirstcanada.com, lifehacker.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/293354,6-zachowan-dziecka-ktorych-nie-powinienes-nigdy-lekcewazyc-nie-wyrosnie