Dziecięce lęki mogą przybierać różną postać. Jedne maluchy czują niepokój, inne strach, a jeszcze kolejne ogromne obawy. Często to, co dla rodziców jest normalne, w dzieciach budzi lęk, paraliżuje i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak pomóc dziecku przezwyciężyć strach?
Reklama.
Reklama.
Jaskinia, do której boimy się wejść, często skrywa w sobie najcenniejszy skarb. To, czego potrzebujemy, najczęściej znajduje się w miejscu, w którym nie chcielibyśmy szukać. Strach nie jest z natury zły. Ten przed jadowitym wężem może uratować nam życie. Jednak w większości przypadków uniemożliwia nam rozwój, wiąże się z bólem i obawami. Dzięki poniższym sposobom wychowasz dziecko, które będzie umiało pokonać swoje lęki.
Wykonaj swoją pracę
Praca nad strachem sprawia trudność nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Jeśli sam nie będziesz umiał poradzić sobie z lękiem, obawami i niepokojem, bardzo prawdopodobne jest, że zupełnie nieświadomie nauczysz swoje dziecko, że strach jest właściwą reakcją. Zamiast wspierać i pokazywać, jak istotna jest walka ze swoimi lękami, pokażesz, że tak naprawdę nic z tym nie trzeba robić.
Nie rozpieszczaj
By uchronić dzieci przed strachem, zdarza się, że zaczynamy je rozpieszczać. To zupełnie naturalne. Musimy jednak pamiętać, że trzymanie dziecka pod szczelnie zamkniętym kloszem nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Takie postępowanie do niczego nas nie zaprowadzi. Zachęcajmy dzieci do wychodzenia ze strefy komfortu i próbowania nowych rzeczy. Pomyśl, czego boi się twoje dziecko i rzuć mu wyzwanie. Motywuj i nie pozwól, by się poddało.
Porażka to coś normalnego
Praca nad strachem wiąże się z gotowością do poniesienia porażki. Nikt nie lubi, gdy coś mu się nie udaje, gdy coś nie idzie po jego myśli. Jeśli jednak pozwolisz, by obawa przed niepowodzeniem zniechęcała dziecko do pokonania strachu, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Jak powiedział Winston Churchill: "Sukces nie jest ostateczny, porażka nie jest śmiertelna. Liczy się odwaga, by kontynuować".
Zachęcanie
Zachęta dodaje odwagi i wiary we własne możliwości. Uświadamia, że warto być silnym człowiekiem. Używaj motywujących słów, dzięki którym twoje dziecko uwierzy w siebie. Wejdzie do jaskini i weźmie to, co czeka na nie w środku.
Wzorzec do naśladowania
Rzadko zdarza się nam spotkać osobę, która nie odczuwałaby nigdy strachu. Jedni mają więcej obaw i lęków, drudzy mniej. Stań się dla swojego dziecka wzorem do naśladowania. Pozbądź się strachu, pokaż, jak nad nim pracować. Pomóż zrozumieć, dlaczego z lękiem powinniśmy walczyć i pokaż, jak tego dokonać. Wytłumacz, że nic nie przychodzi z dnia na dzień, a wszystko wymaga pracy i zaangażowania.