Narcystyczny rodzic krzywdzi i lekceważy uczucia. Nie rób tego swojemu dziecku
Ilość otrzymanego wsparcia i jakość więzi, jaka łączy dziecko z rodzicami, ma ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie funkcjonowało w późniejszym życiu. Toksyczna relacja tłamsi, dusi i utrudnia osiągnięcie pełni szczęścia w życiu dorosłym. Narcystyczni rodzice, choć często nieświadomie, wyrządzają krzywdę swoim pociechom.
Czym jest narcystyczne rodzicielstwo?
Narcystyczne rodzicielstwo jest bardzo niebezpieczne. Rodzice reagują emocjonalnie, są rozczarowani, sfrustrowani, podnoszą głos i dają się ponieść emocjom. Nie akceptują uczuć swojego dziecka, lekceważą je lub zawstydzają. Zdarza się, że postrzegają je jako "przedłużenie" samych siebie. Wymagają spełniania oczekiwań związanych z różnymi aspektami ich życia. Narcystyczni rodzice manipulują, są egocentryczni i wręcz przekonani, że to oni są najważniejsi na świecie. Wielu z nich swoje potrzeby przedkłada nad potrzeby dzieci.
Wpływ narcystycznego rodzicielstwa na dzieci
Rodzicielstwo odgrywa istotną rolę w psychicznym i fizycznym rozwoju dzieci. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Kolumbii dowodzi, że w przypadku nastolatków:
"Zarówno kontrola psychologiczna matki, jak i ojca miała większy wpływ niż kontrola behawioralna na obecność problemów emocjonalnych i behawioralnych."
W przypadku narcystycznego rodzicielstwa psychologiczna kontrola może przybierać formę manipulacji.
Poczucie obwiniania
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Amsterdamie pokazuje, że rodzice z narcystycznym zaburzeniem osobowości nawiązują nieprawidłowe relacje, w których obwiniają swoje dzieci za ich nieszczęście i niepowodzenia. Dzieci czują się wszystkiemu winne, mają poczucie, że nawet potkniecie rodziców jest ich winą.
Poczucie niewysłuchania
Dzieci narcystycznych rodziców często mają poczucie niewysłuchania. Odnoszą wrażenie, że "nie istnieją", są niewidoczne. Takie przekonanie jest głównie wynikiem egoizmu rodziców i trudności w nawiązywaniu kontaktu z dziećmi.
Niska samoocena
Nieustanne lekceważenie, niewysłuchanie i poczucie wiecznego braku niezrozumienia prowadzi do jednego – niskiej samooceny dzieci. Dzieci narcystycznych rodziców mogą dorastać z poczuciem, że są niewystarczająco dobre, że to, co robią, jest niewłaściwe. Brak poczucia własnej wartości prowadzi do trudności w nawiązywaniu kontaktów, problemów z budowaniem relacji. Dzieci często mają poczucie, że są jedynie "dodatkiem", źródłem zaspokojenia potrzeb swoich rodziców.
Brak zaufania
Takie, a nie inne wychowanie może sprawić, że dziecko przestaje ufać swoim emocjom, jest niepewne, zagubione. Niekiedy może pojawić się w nim przekonanie, że to, co czuje, nie jest ważne, że to nikogo nie interesuje. Przecież kiedy wyraża siebie, jest niesłuchane i nierozumiane.
Trwały ślad w psychice
Wychowanie przez narcystycznych rodziców może pozostawić w psychice dziecka trwały, negatywny ślad. Taki sposób wychowania odbija się na zachowaniu w przyszłości. Może pojawić się nieumiejętność realizowania swoich marzeń i celów życiowych, trudności w rozpoznawaniu uczuć, emocji. Takie osoby często mają problem z kochaniem siebie, budowaniem bezinteresownych relacji. Może pojawić się lęk przed sprostaniem oczekiwaniom i wymaganiom, jakie stawia otoczenie.
Źródło: Exploringyourmind
Czytaj także: https://dadhero.pl/291884,rodzicielstwo-bliskosci-nie-ma-nic-wspolnego-z-bezstresowym-wychowaniem