Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Wystarczy opanować 7 kroków
Choć jazda na rolkach może wydawać się dziecinnie prosta, to zdobycie tych wszystkich umiejętności wymaga wielu treningów i samozaparcia. Naukę jazdy można rozpocząć już u 4-latka, który ma odpowiednio mocne i wytrzymałe mięśnie nóg.
Nauka jazdy na rolkach w 7 krokach
Krok pierwszy – rolki i akcesoria ochronne
Dobrze dobrane rolki to bez wątpienia kluczowa kwestia. Tylko te dobrej jakości pomogą dziecku w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Sztywna cholewka zapewni wparcie stawu skokowego. Zbyt miękkie cholewki zwiększają ryzyko kontuzji. Warto zainwestować w solidny sprzęt sportowy, rolki przypominające zabawki na pewno nie spełnią swojej roli.
Nie zapominamy o akcesoriach ochronnych, dzięki którym dziecko poczuje się znacznie bezpieczniej. Kask, nakolanniki i ochraniacze zapewnią dziecku większe poczucie bezpieczeństwa i ochronią przed ewentualnymi urazami.
Krok drugi – jazda po dywanie
Naukę jazdy na rolkach najlepiej rozpocząć od treningów na dywanie lub wykładzinie. Dzięki "szorstkiej" nawierzchni rolki nie będą się rozjeżdżać, a tym samym dziecku będzie łatwiej utrzymać równowagę. W pierwszej kolejności pokaż, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja podczas jazdy. Nogi rozstawione równolegle, kolana delikatnie ugięte, a piszczele dociśnięte do języków w butach. Pozycja pochylona lekko do przodu pomoże w utrzymaniu równowagi.
Krok trzeci – upadanie
Kiedy pokazałeś dziecku, jak wygląda prawidłowa pozycja podczas jazdy na rolkach, zademonstruj, jak prawidłowo upadać. Z pochylonej pozycji, przejdźcie do przysiadu, a następne do upadku do przodu na kolana. Łokcie opieramy na podłodze, a na sam koniec podpieramy się dłońmi. Wyrobienie w dziecku prawidłowych nawyków upadku, znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji.
Krok czwarty – nauka chodzenia
Nadeszła kolej na kolejny krok, czyli naukę chodzenia. Chodzenie na rolkach może wyglądać nieco nieporadnie, ale bez opanowania tego etapu ani rusz. Kiedy dziecko przybierze odpowiednią postawę, poproś, by po prostu podnosiło pojedynczo stopy i w linii prostej szło do przodu. Pięty powinny być skierowane do środka, a palce na zewnątrz – taki chód podobny do chodu kaczki. Maszerowanie to najlepszy sposób nauki jazdy na rolkach. Uczy utrzymania równowagi i pozwala dziecku poczuć się pewniej.
Krok piąty – jedziemy
Kiedy dziecko opanuje chodzenie na rolkach niemalże do perfekcji, samo zacznie "szybować". Poproś, by szło do przodu, ale aby wydłużyło krok i spróbowało przejechać na jednej nodze. Ćwiczenie powtarzamy aż do momentu, w którym dziecko nabierze pewności siebie. Czasami trening może zająć nawet kilka dni.
Krok szósty – pokaż jak się zatrzymywać
Nadeszła kolej na naukę zatrzymywania. To kolejna umiejętność, którą należy opanować, zanim dziecko wybierze się na przejażdżkę po świeżym powietrzu. Do wszystkich rolek dołączony jest hamulec, przymocowany do prawego buta za pomocą śruby. By zahamować, dziecko powinno ugiąć kolana, lekko pochylić się do przodu i przenieść ciężar ciała na lewą nogę. Prawą nogę wysuwamy do przodu i zadzieramy czubek rolki do góry.
Krok siódmy – spokój i zabawa
Jazda na rolkach powinna być dla dziecka przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Pamiętaj, kto się nie przewróci, ten się nie nauczy. Wykaż się spokojem i cierpliwością. Nie denerwuj się i nie wywieraj na dziecku presji. Pozwól mu czerpać przyjemność z każdej chwili spędzonej na wspólnej nauce. Uśmiech przede wszystkim!
Źródło: wikiHow.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/288399,tata-zrobi-to-lepiej-jak-nauczyc-dziecko-jezdzic-na-rowerze