Nie rań, nie krzywdź. Tych 7 zwrotów nigdy nie powinniśmy mówić do dziecka
Rodzicielstwo to jeden z trudniejszych "zawodów" na świecie. I choć staramy się nie popełnić błędu, wychować dzieci na wartościowych i pewnych siebie ludzi, może nam się zdarzyć zbłądzić, czasami zupełnie przez przypadek. Często nawet nie jesteśmy świadomi, że zwroty, których używamy na co dzień, powinny zniknąć z naszego słownika.
Zwroty, których nie powinniśmy mówić do dziecka
1. Przestań płakać
Kiedy mówimy dziecku, by przestało płakać, to tak jakbyśmy kazali mu skrywać swoje uczucia. Skrzywdzone, smutne czy bezradne dziecko często za pomocą łez próbuje poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Nie zabraniajmy mu tego.
2. Pokażę ci, jak to się robi
Pomagamy, bo chcemy. Tak podpowiada nam instynkt rodzicielski. I choć niby nie ma w tym nic złego, to wyręczanie czy instruowanie dziecka zabiera mu przestrzeń do samodzielnego próbowania. Pomagając, uczymy dziecko braku samodzielności i utwierdzamy w przekonaniu, że jego możliwości nie są wystarczające.
3. Nie wstydź się
Chcemy, by nasze dziecko było odważne, pewne siebie, a czasami i przebojowe. Jeśli zauważymy, że pojawia się w nim nieśmiałość i wstyd, staramy się zmienić jego zachowanie. Najczęściej mówimy "nie wstydź się". I co w tym złego? Takie słowa nie dodają otuchy i wiary w samego siebie. Przynoszą skutek odwrotny od oczekiwanego – dziecko najprawdopodobniej wycofa się jeszcze bardziej.
4. Jesteś okropnym dzieckiem
Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że nigdy nie powinniśmy w taki sposób odezwać się do dziecka, to czasami emocje biorą górę. Kiedy dziecko zrobi coś źle, a my powiemy do niego w ten sposób, utwierdzimy je w przekonaniu, że jest złe, niegrzeczne i niedobre. Kiedy maluch zrobi coś złego, np. opluje swoją siostrę, powiedz: "To nieładnie pluć na siostrę. To złe zachowanie".
5. Musisz zjeść wszystko
Jeszcze za mamusię, za tatusia, babcię i dziadzia. Kto z nas tego nie słyszał? Rodzice za wszelką cenę starają się, by dzieci zjadły wszystko z talerza. Jednak zmuszanie dziecka do jedzenia, kiedy nie jest głodne lub czegoś naprawdę nie lubi, może doprowadzić do złej relacji zjedzeniem. Dziecko nauczy się, że trzeba ignorować sygnały, jakie wysyła mu organizm, np.uczucie sytości.
6. Dlaczego nie możesz zachowywać się jak…
Stop! Porównywanie dziecka do kogoś innego – brata, kuzynki, kolegi, jest niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące. Rodzicu, zastanów się, co ty byś czuł, gdyby ciebie ktoś porównywał do innych? Każde dziecko jest niezastąpione i jedyne w swoim rodzaju, ono nie jest i nie musi być czyjąś kopią.
7. Nigdy ci nie wybaczę
Tak najczęściej mówimy, gdy dziecko bardzo nas skrzywdzi, zawiedzie nasze zaufanie. Nie zapominajmy, że każdy popełnia błędy, a już na pewno dziecko, które dopiero się rozwija i uczy. Choć maluch naprawdę cię rozczarował, nie wypowiadaj w jego kierunku słów, które bardzo go skrzywdzą.