Chcesz zadbać o serce? Wprowadź te produkty do swojej diety
W Polsce co roku 80-100 tys. osób przechodzi zawał serca, a umiera z jego powodu około 15 tys. Polaków. Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 10 mln pacjentów. Choroby serca najczęściej występują na tle zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, a proces ten może rozpocząć się już we wczesnym dzieciństwie. Eksperci są zgodni, że za większość kłopotów z sercem odpowiada brak ruchu i złe jedzenie.
Orzechy i nasiona
Nasiona roślin strączkowych i orzechy mają w swoim składzie niezwykle cenne dla układu sercowo-naczyniowego nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik. Te poprawiają nie tylko funkcjonowanie komórek śródbłonka, ale także wspierają dobry cholesterol (HDL), ograniczają działanie złego (LDL) i obniżają ilość białka CRP.
Składniki błonnika rozpuszczalnego wiążą w jelicie cienkim cholesterol i kwasy żółciowe, co sprzyja ich wydalaniu z organizmu i prowadzi do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi.
Czosnek
Nie od dziś wiadomo, że ta niezwykle popularna przyprawa ma właściwości prozdrowotne. Czosnek charakteryzuje się intensywnym zapachem i smakiem, za które odpowiedzialnych jest ok. 30 związków siarki. To właśnie dzięki nim potrafi redukować stężenia cholesterolu, triglicerydów, ciśnienia tętniczego krwi, działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwnowotworowo. Badania dowiodły, że u pacjentów z nadciśnieniem przyjmujących codziennie kapsułki zawierające 480 mg ekstraktu czosnku, znacznie obniżyło się skurczowe ciśnienie krwi.
Tłuste ryby
Lekarze i dietetycy zalecają spożywanie tłustych ryb nawet 2-3 razy w tygodniu. Na liście tych przysmaków jest m.in. makrela, śledź, tuńczyk, łosoś atlantycki. Produkty te są dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3, które wpływają na poziom cholesterolu i zmniejszają ilość trójglicerydów we krwi, co znacząco obniża ryzyko miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału.
Kurze jaja
Niepozorne jajka są bogate m.in. fosfolipidy, które przyczyniają się do redukcji stężenia złego cholesterolu, trójglicerydów oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto kurze jaja zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, działające ochronnie na układ krążenia.
W przypadku jaj często pojawia się obawa o cholesterol, jednak niesłusznie, bowiem jego zawartość w żółtku wynosi zaledwie 5 proc. Co ciekawe, wykazano, że wyodrębniony z żółtka cholesterol HDL (tzw. „dobry”) mógłby być nawet lekiem przeciwmiażdżycowym.
Czytaj także: https://dadhero.pl/291302,warto-dolewac-mleka-do-kawy-taki-napoj-dziala-przeciwzapalnie