Przygotowania do Świąt z dzieckiem w kuchni? To możliwe a nawet potrzebne!

Krystian Durma
22 grudnia 2022, 10:22 • 1 minuta czytania
Mówi się, że kuchnia to serce domu. Miejsce, szczególnie w okresie przedświątecznym, strategiczne i niezwykle ważne, gdzie „bicie” tego serca rozchodzi się na cały dom. Zresztą nie tylko „bicie”, ale także zapachy, rozmowy i… możliwość podjadania. Nie dziwne zatem, że trudno wtedy przegonić dzieci z kuchni. Najlepiej więc po prostu zaprośmy je do niej i spróbujmy gotować wspólnie. 
Efektem wspólnego gotowanie są nie tylko pyszne posiłki, ale umacnianie więzi między dzieckiem a Tobą Fot: 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W kuchni mamy dotyczenia z bogactwem bodźców, czyli z tym, co każde dziecko uwielbia. Zmysły szaleją, zapachy unoszą się w powietrzu, wiele rzeczy można dotknąć i skosztować, a dzieci mają na wyciągnięcie ręki nie tylko potrawy, ale przede wszystkim zabieganych rodziców. Można razem rozmawiać, opowiadać historie, na które zwykle nie ma czasu, a przede wszystkim współpracować podczas przygotowania posiłków. 

Nie zabraniaj 

Dziecko w kuchni jest bezpieczne, pod warunkiem, że wytłumaczysz i pokażesz mu jak się w niej zachować. Nóż może skaleczyć dziecko, tak samo, jak Ciebie dlatego skup się na wytłumaczeniu dziecku jak poprawnie i bezpiecznie z niego korzystać, ale nie zabraniaj mu go dotykać. To może być doskonały pretekst do rozmowy o funkcjonowaniu w świecie pełnym reguł i norm społecznych. Nie musisz dawać dziecku ostrego noża, chodzi o to, by poczuło się ono ważne i potrzebne, choćby przy krojeniu sałatki jarzynowej. Nieważne, że robi to nieumiejętnie. Jeśli robi to niedokładnie, po prostu poproś, aby marchewkę czy pietruszkę poszatkowało jeszcze raz. 

Współpracujecie? To świetnie!

Współpraca w kuchni przekłada się na relacje. A te z kolei na to, jakim człowiekiem będzie twoje dziecko. Warto więc spędzać czas wspólnie i po prostu dobrze się wspólnie bawić podczas przygotowania domowych posiłków. 

Czasami taka współpraca, to także patent na niejadka. W końcu, jeśli dziecko przygotuje posiłek samodzielnie, to będzie chciało z ciekawości tego spróbować. Siłą rzeczy więc pozna nowe smaki. 

Dlaczego warto gotować z dzieckiem:

Wspólne gotowanie i urzędowanie w kuchni to wasz sposób na bliskość. Jeśli więcej czasu spędzasz w kuchni, nie rób tego kosztem dziecka i po prostu zaproś je do wspólnego gotowania. Pamiętaj, gotowanie to zabawa, ale musi być bezpieczna, dlatego najpierw zacznij od wspólnej rozmowy z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w kuchni.

Czytaj także: https://dadhero.pl/285067,rozmowa-z-jaskiem-kuroniem-o-gotowaniu-jedzeniu-i-o-dzieciach