Gdy foch się przedłuża... Jak radzić sobie z emocjami partnerki, która nie chce z tobą gadać?
Żadne "ty zawsze" i "ja nigdy" nie boli w czasie kłótni tak bardzo, jak ciche dni i fochy którejś ze stron. Czujesz wtedy, że zostałeś odgrodzony murem nie do przebycia i zastanawiasz się, jak twardą musisz mieć głowę, aby go przebić.
Zatrzymaj się w locie. Oto 2 przyczyny i 5 punktów, które podpowiedzą ci, jak sobie pomóc, gdy partnerka wybiera ciszę.
Dlaczego partnerka się obraża?
Przyczyny stosowania cichej przemocy są zazwyczaj dwie:
- twoja partnerka celowo rani cię emocjonalnie, dając ci do zrozumienia, że dla niego nie istniejesz;
- twoja partnerka nie potrafi radzić sobie z własnymi emocjami, dlatego się odcina i "przeczekuje" do momentu, gdy wasz konflikt wygaśnie.
Obie te postawy są szkodliwe dla związku, ponieważ nieprzepracowane problemy wracają z podwójną siłą. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, twoja partnerka w końcu pęknie, a monolog, jakim cię zarzuci oraz ładunek emocjonalny nie będą wynikały tylko z obecnego powodu konfliktu, ale wszystkich poprzednich, w których nie został podjęty dialog.
"Ciche dni" wliczane są do tzw. "czterech jeźdźców apokalipsy" zwiastujących koniec relacji. Dlatego, jeśli zależy ci na związku, warto, abyś podjął rękawicę i dowiedział się, co stoi za murem, który wybudowała między wami twoja partnerka.
Jak rozmawiać, gdy partnerka milczy?
Istnieje szansa, że w reakcji obronnej ty też zamilkniesz i odpowiesz partnerce tym samym agresywnym gestem, który ona zastosowała wobec ciebie. Niestety to jedno z najgorszych rozwiązań, ponieważ bardzo oddala was od celu.
Zamiast odwetu w postaci ciszy, błagania, aby się odezwała i powiedziała, o co chodzi, zastosuj poniższe 5 punktów.
1. Wstrzymaj się z przewracaniem oczu - jeśli reakcją obronną twojej partnerki jest uporczywe myślenie, nie atakuj jej bierną agresją, robieniem przemądrzałych gestów i rzucaniem haseł: "No jasne, obraź się".
2. Nie przestawaj mówić - spokojnie kontynuuj swoją wypowiedź i używaj słów "ja", nie komentuj zachowania partnerki, a raczej wykorzystaj jej milczenie, jako szansę na opowiedzenie o swoich uczuciach.
3. Jeśli twoja partnerka mówi ci, że nie chce teraz gadać, zaproponuj termin, w którym możecie wrócić do rozmowy.
4. Czując, że ani jedno miłe (albo chociaż neutralne) słowo nie przejdzie ci już przez gardło, poinformuj partnerkę, że potrzebujesz czasu na ochłonięcie. Nie oczekuj, że ona coś na to odpowie.
5. Jeśli twoja partnerka odpowiada ci w sposób agresywny lub ostentacyjnie wychodzi z pokoju, nie goń jej, nie daj się wciągnąć w dyskusję, zwróć uwagę, że nie jesteś w stanie prowadzić dialogu z osobą, która nie dopuszcza cię do głosu/ignoruje twoje uczucia.
Foch, ciche dni i jakkolwiek inaczej nazwiemy tę metodę manipulacji, jest bardzo szkodliwa dla relacji. Wiąże się z poczuciem lekceważenia, frustracji, umniejszenia, które godzą w poczucie własnej wartości partnerów.
Nieustanne stosowanie tej taktyki w czasie kłótni przez partnerkę wymaga pogłębionej rozmowy oraz zauważenia, czemu zachowania pasywno-agresywne są dla niej metodą rozwiązywania konfliktów (karania drugiej osoby, by przeprosiła) lub ucieczki od emocji (gdy ona przeprasza, choć nie poradziła sobie z emocjami).
Pamiętaj, że związek jest wtedy, gdy dwoje ludzi mówi "tak". Przeciąganie na siłę relacji, w której jedna ze stron znajduje spełnienie w stosowaniu przemocy emocjonalnej, a druga stara się dopasować do niej i rezygnuje z realizacji własnych potrzeb, jest wskaźnikiem, że każde z was mówi tej relacji "nie".
Musicie tylko odważyć się wypowiedzieć swoją odpowiedź na głos, zamiast zapełniać niepewność ciszą.
Czytaj także: https://dadhero.pl/289693,jak-sie-nie-godzic-po-klotni-schowaj-dume-do-kieszeni