Rady terapeutów dotyczące
radzenia sobie z pasywną agresją partnera:
Rozpoznaj, które zachowania partnera cię niepokoją - często bierna agresja bywa mocno zakorzeniona w charakterze partnera. Po latach jej stosowania może nie mieć świadomości, że działa w sposób przemocowy, a już zupełnie nie wie, jak agresja wpływa na ciebie.
Opowiedz o nich partnerowi i swoich emocjach - wskaż konkretne zachowania np. "ciche dni", karanie brakiem fizycznej bliskości, wychodzenie z pokoju w czasie rozmowy. Koniecznie zapytaj go, czy intencją jego zachowań jest wzbudzenie w tobie niskiego poczucia własnej wartości.
Nie daj się łapać na haczyk - gdy spotkasz się z pasywno-agresywnym zachowaniem partnera następnym razem po prostu je zignoruj, nie daj się sprowokować.
Ustal granice - dopuszczasz 15-minutowe spóźnienie, plany potwierdzone na 5 godzin przed wyjściem nie ulegają zmianie, sarkastyczne komentarze o tobie wygłaszane w czasie spotkań ze znajomymi spowodują, że wyjdziesz z imprezy sam.
Nie bój się zakończyć związku - jeśli nie widzisz poprawy ze strony partnera, a zachowania pasywno-agresywne wręcz wzmocniły się po tym, jak jasno wyraziłeś swoje emocje, nie masz czego szukać w tym związku. Pożegnaj się i zerwij kontakt, bo jeszcze przez jakiś czas ex-partner może bazować na twoim poczuciu winy i próbować wrócić do znanego mu przemocowego układu, w którym mógł sprawować nad tobą władzę.