Pierwsza pomoc dla rodzica. Lista pewniaków, które uspokoją płaczące niemowlę
By nie skończyła się cierpliwość, a zamiast tego obudził się w tobie baby-ninja, który uspokaja niemowlę, musisz ogarnąć tę listę sposobów i przyczyn płaczu bobasów.
Niemowlę nieustannie płacze: co robić?
Po pierwsze nie panikować. Szczególnie jeśli to twoje pierwsze dziecko. Po drugie wypróbować, którąś z poniższych metod:
- Owiń dziecko cienkim kocem lub chustą, aby poczuło się bezpiecznie.
- Trzymaj dziecko w ramionach i połóż je na lewym boku, aby wspomóc trawienie.
- Delikatnie masuj plecy niemowlęcia.
- Włącz z telefonu biały szum (znajdziesz playlisty na Spotify i YouTubie) - dźwięki przypominające niemowlętom przebywanie w brzuchu matki, pomagają im się uspokoić.
- Chodząc z dzieckiem na rękach, lekko bujaj się na boki, by odtworzyć element życia płodowego.
- Spróbuj dać dziecku smoczek lub pomóż mu znaleźć jego rączkę do ssania - ten odruch powinien je uspokoić.
W dłuższej perspektywie:
- Ogranicz drzemki niemowlęcia w ciągu dnia do 3 godzin. A w czasie przewijania i karmienia w nocy nie włączaj jaskrawego światła.
- Załóż tygodniowy dziennik, w którym zapiszesz długość drzemek dziecka, czas pobudek oraz sprawdzisz, czy zachodzą jakieś zależności pomiędzy wybudzeniami, a na przykład oglądaniem przez ciebie telewizji wieczorem. Nawet w czasie snu do dzieci docierają sygnały sensoryczne, które mogą je wybudzać.
Czemu niemowlęta tak często płaczą? I odpowiedź - bo lubią - wcale nie jest tu prawidłowa. Przyczyn niemowlęcego płaczu może być kilka, a najbardziej przygnębiająca dla rodziców jest wiadomość, że nie każdy płacz oznacza to samo.
Jak rozpoznać, co jest przyczyną płaczu dziecka?
Głód - głodne niemowlęta mlaszczą i przysuwają rączki do ust, imitując ssanie. Zimno lub gorąco - przegrzane dziecko będzie miało rumieńce na twarzy i gorący kark, zziębnięte chłodną szyję. Brudna pielucha - oprócz oczywistej kupy, dziecku może przeszkadzać przemoknięty siusiami pampers. I wcale nie muszą być to duże ilości. Sprawdź, czy pielucha szczelnie otula pachwiny dziecka i nic nie wycieka ciurkiem, powodując jego dyskomfort. Refluks - wszystkie niemowlęta ślinią się, plują i odbijają po karmieniu, ale jeśli zdarza się to bardzo często, nie zaszkodzi, abyś odwiedził pediatrę, by przekonać się, że dziecko nie ma problemu z refluksem. Gorączka - rozpalone dziecko ma ciepłe ciało i zimne rączki i stópki, a to dlatego, że organizm odcina najmniej potrzebne narządy. Tylko nie panikuj, niemowlęta często mają ciepłe brzuszki, reaguj w przypadku temperatury 38 st., szczególnie jeśli maluch ma mniej niż 2 miesiące. Nadmierna stymulacja - samo przebywanie na tym świecie jest dla niemowlęcia stresujące, a jak dołożysz do tego brzęczący telefon, jaskrawe światło w sypialni, rozgadanych krewnych, to sam byś wrzeszczał, gdybyś nie był już do tego przyzwyczajony. W takim wypadku najlepiej zrobisz, jeśli płaczące dziecko, przeniesiesz do cichego pokoju i tam je polulasz. Nuda - zaśpiewaj coś.
Mam dość płaczu dziecka
Każdy rodzic czasami ma tego dość i nie ma co zgrywać bohatera. Dziecięcy płacz to jeden z najgłośniejszych i najbardziej traumatyzujących dźwięków w przyrodzie. Dlatego rodzice potrzebują przerw, zanim doprowadzą się do psychicznego i fizycznego wyczerpania. Weź głęboki oddech i policz do 10. Załóż słuchawki i puść sobie muzykę - nie jest to wcale egoistyczna zagrywka, bo nadal trzymasz w rękach swojego bobasa, a spokojny rodzic to wszystko, czego on teraz potrzebuje. Zadzwoń do kogoś i poproś o pomoc - nie musi do ciebie pędzić, wystarczy, że dotrzyma ci towarzystwa telefonicznie, wspierając w walce o spokój. Zajmij się domem (serio) - szum płynącej wody, cichy szmer odkurzacza mogą pomóc uspokoić dziecko. Zadzwoń do pediatry - przy długotrwałym płaczu i towarzyszącej mu gorączce, istnieje prawdopodobieństwo, że istnieje medyczny powód dyskomfortu dziecka.