Oceny lecą na łeb, na szyję? Tak pomożesz dziecku przyłożyć się do nauki zdalnej

Aneta Zabłocka
"To wszystko przez tę naukę zdalną. Dzieci po prostu się nie uczą" - słychać tu i ówdzie narzekania i rodziców, i nauczycieli. A co jeśli żadne z nich nie ma racji? Nauka przez komputer może być bardzo łatwa lub mega rozpraszająca dla dziecka. Tak sprawisz, że zacznie robić postępy.
Oceny lecą na łeb, na szyję? Tak pomożesz dziecku w przyłożyć się do nauki zdalnej Fot. 123rf
Trwa sezon wystawiania ocen śródrocznych. Nasze dzieci albo mają multum sprawdzianów i klasówek, które mają pomóc nauczycielom zweryfikować ich wiedzę, albo przygotowują się do poprawek kartkówek zawalonych w ciągu semestru.

Dzieci są zmęczone nie tylko chaosem w szkole, który raz odsyła ich na zdalną, a raz zaprasza do szkoły, ale także nieustannym siedzeniem przed komputerem. Bo przecież siedzenie tam dla przyjemności znacznie różni się od obowiązkowego uczestniczenia w lekcjach.
Obserwując, jak 20 osób w klasie na raz zgłasza problemy techniczne nauczycielowi, przeszkadza w prowadzeniu lekcji, nalewając sobie herbatę albo głaszcząc kota przed monitorem, by rozproszyć całą grupę, nie trudno dojść do wniosku, że ta nauka niewiele jest warta.


A z czasem i oceny pojawiające się w dzienniku elektronicznym przypominają, że dzieje się coś niedobrego.

- Tradycyjne pytanie: “czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole?” może być mylące, ponieważ dla samego dziecka proces uczenia się jest o wiele ważniejszy niż wynik. Zapytaj je, czy było zainteresowane lekcją, czy podobał mu się jej temat lub czy chce dowiedzieć się więcej w zakresie danego zagadnienia w czasie wolnym – komentuje Max Azarov, współzałożyciel platformy Novakid, na której można uczyć się języków obcych oraz przede wszystkim ojciec trójki dzieci.

Bardzo ważne jest, aby umieć zadawać pytania, być kreatywnym, odwoływać się do emocji i doświadczeń. Zainteresowanie nauką nie mierzy się liczbą poznanych zasad gramatycznych, ale ciekawością i błyskiem w oku dziecka.

Jak wspierać dzieci w nauce online

A jak już się dowiesz, że nic nie wiesz, wtedy czas wytoczyć poważne działa i pomóc dziecku w nauce zdalnej.



Dobre oceny to tylko efekt uboczny pomocy dzieciom w nauce. Angażując się w odrabianie lekcji, spędzacie jakościowy czas z waszym dzieckiem, uczycie się nowych rzeczy, ale także siebie nawzajem. A kto wie, czy nie znajdziecie nowej wspólnej pasji?