Jej ciągłe fochy doprowadzają cię do szału? To pasywna agresja. Tak sobie z nią poradzisz

Aneta Zabłocka
Możesz nawet nie wiedzieć, że padasz ich ofiarą, bo wydają ci się zwykłymi fochami czy różnicą zdań pomiędzy tobą a partnerką. A tak naprawdę te małe nieprzyjemności dzień po dniu podkopują twoją pewność siebie i sprawiają, że czujesz się nieszczęśliwy w relacji. Zrób coś z tym, podpowiemy ci jak.
Zachowania pasywno-agresywne w związku: jak sobie z nimi radzić Fot. Unsplash
Pozornie wszystko jest ok, ale co jakiś czas słyszysz w swoim kierunku komentarz, który sprawia, że czujesz się nieszanowany w związku. Jakiś mały foch, jakieś "tak" zamienione po sekundzie na "nie", a potem znowu na "tak", aż w końcu nie masz pojęcia, co ustaliliście.
Albo taka sytuacja - ona wie, że nic nie wkurza cię bardziej niż brak punktualności, ale specjalnie kręci się po mieszkaniu przed wyjściem, żeby doprowadzić cię do kresu i sprowokować kłótnię. A przecież już godzinę temu przypominałeś jej, że musicie zaraz wychodzić.


Zbierając dzień za dniem kamyczki pasywnej agresji w swoim ogródku, już w końcu nie wiesz, czy to z tobą jest coś nie tak, czy z nią? W sumie nic wielkiego się nie stało, ale jeszcze jeden kamyk, a ta góra gruzu cię przywali na amen.

Przykłady pasywnej agresji

Skąd się biorą takie zachowania? Otóż prawdopodobnie twój partner nie może znaleźć sposobu, aby podzielić się z tobą swoją złością, irytacją, frustracją lub rozczarowaniem, zatem kieruje swoją energię w małe akty wrogości.

Przykłady pasywno-agresywnych zachowań partnera/ki:

Jak możesz reagować na pasywną agresję partnera?

Zauważyłeś niepokojące zachowania u partnera, zależy ci na związku, ale nie wiesz, jak się zabrać za jego naprawę. Przede wszystkim odrzuć poczucie podległości - "Lepiej nic nie powiem, bo się zdenerwuje", "Nie chcę zaczynać kłótni", "W sumie, to daję sobie radę".

Skoro twoja pewność siebie i poczucie równości w związku są zaburzone, to znaczy, że sobie nie radzisz i pora wyjść z grajdoła "winy" i zacząć konfrontować się z partnerem, zamiast dawać się zastraszać.

To nie będzie proste i na pewno będzie dla ciebie bolesne, ale jeśli zależy ci na relacji i jesteś pewien, że po wyeliminowaniu pasywnej agresji, będziecie szczęśliwi, to warto się postarać.

Rady terapeutów dotyczące radzenia sobie z pasywną agresją partnera:


Pasywna agresja to także agresja, a pozornie błahe zachowania partnera mogą mieć poważne konsekwencje dla twojego poczucia własnej wartości. Dlatego nie warto godzić się na pstryczki w nos w związku, tylko zacząć z nimi walczyć i wreszcie zacząć być szczęśliwym.