Niezniszczalne buty na zimę. Jak zaimpregnować obuwie, by było odporne na sól i wodę?

Aneta Zabłocka
Impregnacja butów to jedna z tych rzeczy, które zimą ratują życie i samopoczucie. Nie ma przecież nic gorszego, niż stanie na zimnie w przemokniętych butach. Piszemy, czym warto je impregnować, jak dobrać preparat do materiału, z którego zostało wykonane obuwie i jak krok po kroku uzbroić swoje buty w moc nieprzemakalności.
Impregnacja butów na zimę: jakie materiały impregnować, czym oraz jak Fot. Unsplash
Zagapiliśmy się, bo buty najlepiej impregnować na początku jesieni lub przed pierwszym śniegiem. Ale nie szkodzi. Zważywszy na pogodę i to, że jeszcze nie leje cały dzień, znajdźmy chwilę na impregnację butów zimowych.

Podziękują ci buty, twój portfel oraz twoje stopy. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, jakich potrzebujesz.

Impregnacja obuwia: co to jest?

Impregnacja butów to nic innego, jak nasączanie ich środkami, które uodpornią je na niekorzystne substancje działające na ich zewnętrzną powłokę. Szczególnie wodę, błoto, piasek oraz sól, jeśli myślimy o sezonie jesienno-zimowym.
Impregnacja nie tylko poprawia wodoodporność obuwia, ale potrafi w znaczący sposób przedłużyć ich żywotność. Zimowe, ciężkie buty, które wytrzymały co najwyżej dwa sezony, dzięki właściwemu zabezpieczeniu woskiem nie rozmokną, ani nie rozkleją się.


Najlepiej impregnują się buty, które już są wykonane z materiałów wodoodpornych. Dodatkowa warstwa wosku wpiera te tkaniny w utrzymaniu obuwia w optymalnym stanie.

Nakładanie substancji zabezpieczających na obuwie słabej jakości może nie przynieść spektakularnych efektów, ale i tak uodporni je w pewnym stopniu na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jakie buty można impregnować?

Co but, to inna impregnacja. Niektóre obuwie bardzo lubi, jak się je traktuje odrobiną oleju na szczoteczce, inne, choćbyś wylał na nie całe opakowanie preparatu i tak będą przeciekać.

Zobacz, jakie buty można i warto impregnować:

Czym impregnować buty?

O tym, jaki środek do impregnacji obuwia wybrać, decyduje materiał, z którego są zrobione. Najtańszym i najprostszym wyborem są spraye impregnacyjne. Jednak ich właściwości izolacyjne nie są tak dobre, jak odpychanie kropelek wody przez zastosowanie olejów i wosków. Nie da się ich jednak zastosować na wszystkich rodzajach obuwia.

Buty materiałowe
Impregnuj pianką lub sprayem, żeby uniknąć zacieków na materiale. Te preparaty nie zapewniają idealnej nieprzemakalności, ale powtarzanie zabiegu będzie skutkowało nakładaniem się kolejnych wodoodpornych warstw na zewnętrznej stronie obuwia.

Do impregnowania butów materiałowych używaj nietłustych środków. A przed każdą impregnacją wyczyść buty. Zawsze pryskaj buty z co najmniej 30-centymetrowej odległości.

Buty zamszowe i welurowe
Tutaj ostrożnie. Do impregnowania obuwia zamszowego poleca się wosk lub oleje. Są jednak bardzo tłuste i mogą powodować odbarwienia skóry. Dlatego musisz podjąć decyzję, czy chcesz mieć buty wodoodporne czy ładne.

Buty do zakładania na trasy trekkingowe czy na co dzień możesz potraktować tymi środkami. W przypadku eleganckich butów lepiej postawić na spraye, których tekstura nie jest tak tłusta, a spryskanie buta z odpowiedniej odległości nie spowoduje powstania zacieków.

Buty skórzane
To już konkret. Skórzane buty najlepiej impregnować tłuszczem do skór. Nie za często, by nie narobić plam. Ale impregnacja skórzanych butów olejami lub tłuszczami raz w miesiącu podniesie ich właściwości odpychania wody. Poza tym da im błysk oraz świeży, elegancki wygląd.

Impregnacja butów: krok po kroku

Impregnacja obuwia nie jest trudna. Cały myk polega na tym, by robić to regularnie. Raz w miesiącu powinieneś wyjąć buty z szafki i troskliwie się nimi zająć. Powtarzaj ten rytuał, a będziesz mógł się cieszyć swoimi wodoodpornymi butami więcej niż jeden sezon:

1. Wyczyść buty

2. Nałóż preparat
Wierzymy, że starannie dobrałeś środek do impregnacji w zależności od materiału obuwia, które chcesz zabezpieczyć przed wilgocią.


I gotowe. Czas na spacer.