Pierze - głównie do wypełnień używane jest kacze pierze, które jest tańsze. Napis "feather" na metce jest wskazówką, że kurtka jest wypełniona piórami i pierzem kaczym lub gęsim. Jest to jednak surowiec, który ma słabsze właściwości izolacyjne od puchu, ale nadal to górna półka puchówek. Kurtka jest cięższa z wyniku na użycie piór.
Puch - do wypełnienia kurtki zostały wykorzystane najmniejsze ptasie piórka, które są leciutkie jak płatki śniegu. "Down" oznacza, że mamy od czynienia z pierzem, który jest najlepszym materiałem izolacyjnym w puchówkach, a przy tym całkiem przewiewnym surowcem, który zapewnia cyrkulację powietrza. Zwykle do wypełnień używa się puchu kaczego, ale najlepszy jest gęsi.
Poliestrowe włókna silikonowe - najgorzej, ale i najlepiej zarazem. Plastikowe włókna nie należą do najcieplejszych, a termiczny moment "obrotowy" zaczyna się u nich, gdy naprawdę dobrze rozgrzejemy własne ciało. Nie uczulają jednak, w przeciwieństwie do wypełnień naturalnych i są łatwiejsze w konserwacji. Mają także rozsądną cenę, co sprawia, że dostępne są nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale i sieciówkach.
Co ma puch do pierza?
Jeśli decydujesz się na zakup kurtki z pióra i pierza, musisz zerknąć na oznaczenia ich ilości. 90/10 czy 80/20 to znak, że 90 proc. surowca jest dobrej jakości pierzem, a 10 proc. to pióra o słabszej właściwości izolacyjnej.