Gdzie on nauczył się tak mówić? Czasami trudno uwierzyć, że własne dziecko może się tak odezwać

Aneta Zabłocka
Jak ci napiszę, że pyskowanie i niemiłe odzywki do rodzica to normalny stan rozwojowy każdego dziecka, możesz mi nie uwierzyć. Jednak smutna prawda jest taka, że młody/młoda mają prawo powiedzieć do ciebie "sam sobie zjedz". Najważniejsze jest to, co z tym zrobisz.
Dziecko niemiło się odzywa i pyskuje. Musisz mu na to pozwolić Fot. 123rf
Za pierwszym razem, gdy dziecko odpowie ci agresją, wpadasz w lekki stupor, a potem śmiejesz się, że taki gaduła i cwaniaczek. Za drugim razem może też, ale im częściej słyszysz "sam sobie zrób", "nie lubię cię", "głupio się bawisz, wolę sam", zaczynasz podejrzewać, że twoje dziecko jest... niegrzeczne?


Tak się już nie mówi, bo niegrzeczne dzieci nie istnieją, są tylko te niewysłuchane. A więc, w którym momencie przestałeś słuchać swojego malucha, że pozwala sobie na taką impertynencję?

Może słuchasz cały czas, ale twoje dziecko po prostu potrzebuje trochę ci popyskować.

Dlaczego dziecko mówi niemiłe rzeczy?

Od stanowczego "Nie!" wypowiadanego przez dwulatka do skomplikowanych pyskówek z nastolatkiem nie dzieli nas wcale taka długa droga. Tym bardziej że w trasie zaliczymy kilka kolejnych przystanków, na których zetrzemy się z naszym dzieckiem.

Normą jest, że już 5-7-letnie dzieci potrafią odpowiedzieć rodzicowi w nie najmilszy sposób. To kolejna, po etapie "buntu dwulatka" faza badania niezależności dziecka i budowanie własnej tożsamości.

Uważa się, że "niemiłe odzywki" to domena dzieci z mocnymi osobowościami oraz tymi wrażliwymi, którym z trudem przychodzi radzenie sobie z emocjami. Łatwiej jest dziecku urwać nieprzyjemną dla niego rozmowę, zareagować agresją lub odciąć się od bodźców, wychodząc z pokoju, niż stanąć naprzeciw trudnych doświadczeń.

W przypadku rodzeństwa może być tak, że dzieci wzajemnie na siebie wpływają. Dlatego dobrze jest przyjrzeć się swojej relacji z dziećmi, by zauważyć pewne niedociągnięcia w swojej relacji z nimi i móc reagować we właściwy sposób.

Wszystko to powinieneś mieć w głowie, gdy następnym razem usłyszysz nieprzyjemne słowa od swojego dziecka.

Jak reagować na niemiłe odzywki dziecka?