Kaszmir, wełna i bawełna. Wskazujemy najlepszy materiał na sweter, który będzie grzał cię całą zimę
Od zimy stulecia po szalone okresy ciepła z okazji globalnego ocieplenia. Kupienie swetra na każdą zimową okazję to nie takie hop siup. Dlatego przeglądamy materiały, z których szyte są najcieplejsze warstwy odzieży i wskazujemy palcem, który materiał jest tym najlepszym.
- Wełna z merynosa będzie najlepsza na okresy przejściowe, gdy raz jest ciepło, a raz chłodniej.
- Alpaka zapewnia trzy razy więcej ciepła niż zwykła owcza wełna.
- Bawełna zupełnie nie nadaj się na zimową odzież.
- Sprawdzamy i wybieramy najlepsze materiały na zimowe swetry.
Dlatego po pierwsze przedstawiamy materiały, które nie gryzą, nie uczulają i nie wyglądają jak z poprzedniej epoki.
Wełna
Merynos - ma kilkukrotnie cieńsze włókna niż tradycyjna wełna, jest również bardziej od niej sprężysta, więc włoski nie drażnią skóry. Ma właściwości przeciwbakteryjne, termoregulacyjne i nie chłonie zapachów.Na kiedy? Najlepsza na okresy przejściowe, gdy raz jest ciepło, a raz chłodniej. Włókna merynosa skręcają się, gdy robi się chłodniej, by tworzyć warstwę ochronną, a prostują, gdy robi się cieplej, by ułatwić ciału proces chłodzenia się.
Alpaka - mistrzunio, chroni przed zimnem trzy razy bardziej niż wełna owcza. Materiał rzadko się farbuje, więc kupując sweter, masz pewność, że jest to materiał w 100 proc. naturalny.
Na kiedy? Na każdą pogodę i okazję.
Peruwiańska - lekka, ale bardzo ciepła wełna, która zawiera naturalną lanolinę. Swetry z niej wykonane mają luźny skręt, a jednak sam materiał ma silne właściwości termoregulacyjne.
Na kiedy? Pod kurtkę, taki sweter nie będzie bardzo gruby, ale nada się jako narzutka na koszulę czy dodatkowa warstwa. Wełna peruwiańska nie jest polecana alergikom, bo zdarzają się uczulenia na lanolinę.
Bawełna
Daruj sobie. Bawełna chłonie wodę, nie ma właściwości higroskopijnych, więc po dynamicznym spacerze, wchłonie twój pot, a potem zmrozi go i zaczną się nieprzyjemne dreszcze. Bawełna nie nada się na "cebulkową warstwę" najbliżej ciała. Lepiej bawełnianą bluzę czy lekki sweterek założyć na wierzch.Na kiedy? Na w miarę oficjalne wyjścia, które wymagają eleganckiego sweterka, ale zarzucisz na nią ciepły płaszcz.
Kaszmir
Włókno pochodzi z podszerstka kóz środkowoazjatyckich. Materiał jest bardzo lekki, przy czym zupełnie nie traci na właściwościach utrzymywania ciepła. Jest przewiewny, świetnie absorbuje parę wodną i odprowadza ją na zewnątrz. Szybko schnie, nie tylko na tobie, gdy stoisz na przystanku w czasie mżawki, ale także na suszarce.Raczej jest małe prawdopodobieństwo, że w popularnym sklepie znajdziesz sweter w 100 proc. z wełny z kaszmiru. Raczej spotkasz takie z domieszką 5-20 proc. tego surowca.
Jeśli już masz się na niego skusić, to zobacz, co w składzie jest oprócz niej. Poliamid, poliester i inne syntetyki nie ogrzeją cię zimą, a mała ilość koziej wełny nie nadrobi straty ciepła.
Na kiedy? Na czasy, gdy będziesz bogaty i stać będzie się na sweter ze 100 proc. kaszmiru.
Materiały syntetyczne
Najtańsze i najmniej naturalne materiały, z których szyte są swetry. Gdybyśmy mieli polecać, to wybierz akryl, który jest mocny i ciepły. Może stać się bazą odzieży sportowej i sprawdzić się jako podkoszulek na długie mroźne wyjścia.Gdy sprawdzasz metkę swetra z wystawy, wybierz ten, który ma przynajmniej 75 proc. naturalnej wełny i dodatek elastyny. Ten materiał nadaje swetrom kształt i rozciągnie je w strategicznych miejscach, gdy zjesz za dużo zimowego comfort foodu lub wlejesz w siebie sporo imbirowej herbatki.
Na kiedy? Na szybko i na pustki w portfelu. Gdy nie możesz pozwolić sobie na wypasiony sweter, ale masz porządną termiczną bazę w szafie, na którą możesz narzucić sweter z poliestru. Ubranie z materiałów syntetycznych nie posłuży ci długo, ale może uratować przed wychłodzeniem w krytycznych sytuacjach.