Dzień Ojca to nie tylko młodszy brat Dnia Matki. Oto, jak ważny dla dziecka jest obecny ojciec

Sebastian Korotko
Ojciec, pierwszy bohater syna i pierwsza miłość córki. Mnie niestety nie było dane poznać mojego ojca z tej strony, tym bardziej chcę, aby wcześniej jedna, teraz dwie, a już za chwilę moje trzy córki, traktowały mnie jak swoją pierwszą miłość.
Obecny i zaangażowany ojciec to dla dziecka wzór do naśladowania. Unsplash.com

Kim w ogóle powinien być ojciec w życiu dziecka?

Dla chłopców, wyjaśnienie jest dość banalne, powinien być przykładem, wzorcem do naśladowania, drogowskazem jak być dobrym człowiekiem, mężczyzną, mężem i ojcem.

Chłopcu ojciec powinien przekazać całą swoją wiedzę, zarazić swoimi pasjami, nie narzucać, tylko pokazać i liczyć na to, że też go to zainteresuje.
Trudniej jest z dziewczynką. Ukazanie, jak być dobrym człowiekiem, tak jak w przypadku chłopca, nie powinno być czymś ciężkim, bo dobro jest uniwersalne dla obydwu płci.


To, czego ojciec powinien jeszcze nauczyć córki mogę Ci pokazać z mojej perspektywy, opowiedzieć czego chcę je nauczyć i jakie wartości wpoić.

Przede wszystkim chcę im pokazać, jak mężczyzna powinien traktować kobietę, aby nie musiały do mnie przychodzić, bo mąż je źle traktuje lub w razie trudnych sytuacji wiedziały, że konkretne zachowania nie są dobre i wymagają interwencji. Chcę im pokazać, że mężczyzna w domu nie jest gościem. Jest pełnoprawnym mieszkańcem i przysługują mu nie tylko takie same przywileje, ale również obowiązki.

Chcę zbudować z nimi takie relacje, aby w razie potrzeby wiedziały, że zawsze mogą na mnie liczyć. Wydaje mi się więc, że rola ojca w życiu dziewczynki i chłopca jest taka sama. Pokazanie jaki mężczyzna, mąż, a także ojciec być powinien.

Czy zastanawialiście się w ogóle, skąd wziął się zwyczaj świętowania Dnia Ojca, kiedy powstał i kiedy obchodzi się go w innych krajach?

Mniej popularny i młodszy brat Dnia Matki, jednak niemniej ważny, więc warto się coś o nim dowiedzieć.

Pierwszym krajem, który oficjalnie ustanowił to święto było, a jak by inaczej, USA. W 1966 roku zatwierdził je prezydent Lyndon B. Johnson, a w 1972 roku prezydent Nixon ustalił jego oficjalną datę.

Odbyło się to niecałe sześć dekad od pierwszych obchodów mających miejsce w 1910 roku. 19 Czerwca, Sonora Smart Dodd z miasteczka Spokane dowiedziawszy się o Dniu Matki, chciała również uhonorować ojców jako opiekunów rodziny. Szczególnie, iż jej ojciec William Smart burzył stereotypowy wizerunek ówczesnego ojca, który w ówczesnych czasach, nazwijmy to ładnie, nie był wzorowy, i po śmierci żony sam opiekował się córką oraz piątką jej młodszego rodzeństwa.

Kobieta początkowo chciała, aby święto przypadało na dzień urodzin jej ojca, czyli na 5 czerwca. Rada miasta jednak nie zgodziła się na tą datę i przyjęła trzecią niedzielę czerwca. Święta mimo starań kobiety nie udało się wypromować w skali krajowej i przez długi czas miało ono charakter jedynie lokalny.

W Polsce ojcowie pierwszy raz świętowali w roku 1965, a mimo upływu prawie 60 lat, nawet w połowie nie dorównuje ono dniu poświęconemu matkom.

Dzień Ojca ma swoją stałą datę w Polsce, obchodzimy go właśnie 23 czerwca. Jednak co roku fraza "kiedy obchodzimy dzień ojca" i podobne nabiera popularności w wyszukiwarkach na przełomie maja i czerwca, tuż po obchodach święta naszych mam.

Święto Ojców, w przeciwieństwie do ich żeńskiego odpowiednika, słabo przyjęło się na całym świecie. Może mieć to związek z zakorzenieniem przekonania, że ojciec ma mały wkład w aktywne życie rodzinne, traktowany był i jeszcze jest, jako żywiciel rodziny, który większość czasu jest nieobecny.

Wydaje się jednak, że zaczyna się to powoli zmieniać. Jednym z powodów jest chęć kobiet do aktywniejszego uczestniczenia w życiu społecznym, przez co duża część "ich obowiązków domowych", w tym i opieki nad dziećmi, spada na ojców.

Mężczyźni w dużej części, sami chcą być postrzegani jako aktywna część rodziny i uczestniczą we wszystkim, co dotyczy ogólnie pojętego życia rodzinnego, w tym i w wychowaniu własnych dzieci.

Coraz liczniejsza grupa mężczyzn wyraża chęć na odwrócenie ról i po narodzinach dziecka to oni pozostają w domu, gdy kobieta wraca lub podejmuje pracę zawodową.

Dzień ojca na świecie nie ma jednej i tej samej daty, a w niektórych krajach przyjęty jest jako ogólnie pojęty dzień mężczyzny. W miejscu, w którym wszystko się zaczęło, czyli USA, Dzień Ojca przypada na trzecią niedzielę czerwca.

Na Litwie i w Szwajcarii pierwsza, a w Austrii druga niedziela czerwca. Natomiast, tak jak USA, w trzecią niedzielę czerwca świętują ojcowie w Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz 71 innych krajach. 19 marca, czyli w dzień św. Józefa, święto ojców obchodzi się w Hiszpanii, Włoszech i Portugalii.

W krajach skandynawskich z wyjątkiem Danii, Dzień Ojca świętuje się w drugą niedzielę listopada. We wspomnianej wcześniej Danii obchody przypadają na 5 czerwca. Tego samego dnia co w Polsce, 23 czerwca, ojcowie swoje święto obchodzą w Nikaragui.

W Bułgarii obchody dnia ojca przypadają najpóźniej, bo 26 grudnia. W dniu Wniebowstąpienia Pańskiego czyli 39 dzień po Wielkanocy, świętować mogą Niemieccy ojcowie. Niemcy są jednym z krajów, w którym Dzień Ojca przerodził się w Dzień Mężczyzn.

Najlepszy prezent, to ten prosto z serca

Uniwersalnego prezentu na Dzień Ojca raczej nie znajdziemy, niemniej ręcznie wykonana lurka, buziak, uścisk i szczere życzenia, zawsze będą tym z czego każdy ojciec się ucieszy. Jeśli dzieci mają chęć zakupienia jakiegoś drobiazgu, każdy współgrający z zainteresowaniami taty, wywoła na jego twarzy duży szczery uśmiech.

Dla wszystkich ojców, aktywnych lub troszkę mniej, wszystkiego co najlepsze, oby każdy dzień z naszymi pociechami był tym najlepszym.