Nic nie oglądajcie w weekend. Stwórzcie film o waszej rodzinie smartfonem. Oto jak to zrobić

Aneta Zabłocka
Pewnie już masz wiele filmików z dziećmi w roli głównej. Większość z nich to kilkusekundowe zapisy twoich śmiesznych rozmów z pociechami lub nauka stawiania pierwszych kroków. A gdyby tak nakręcić film o całej waszej rodzinie. Jak mógłby wyglądać?
Jak nakręcić film smartfonem? Zrób film o rodzinie i bawcie się dobrze Fot. Unsplash
"A tutaj mówi pierwsze słowo", "A tutaj robi pierwszy kroczek", "A tutaj robi taką śmieszną minę. Poczekaj, bo akurat w kadrze jest moja żona w łazience". Pokazujesz wideo dziadkom, kumplom i czujesz się dumny, ale też trochę zażenowany, że film nie uchwycił całej wspaniałości sceny.


Można inaczej. Do nagrania fajnego rodzinnego filmu potrzebujesz tego samego smartfona, który trzymasz w ręce. Skoro Beyonce nakręciła teledysk komórką, to ty nie dasz rady?

Hold my smartphone!

Parametry telefonu, które są ważne

Rozdzielczość – większość telefonów ma wbudowany aparat o rozdzielczości FullHD, czyli 1920×1080 pikseli. To wystarczy, żeby nagrać fajne wideo.

Liczba klatek na sekundę – to zabawa do ustalenia. Możesz nagrywać film w normalnym tempie, a możesz ustawić w slow-motion (zwolnione) lub time-lapse (przyspieszone). Nie musisz ustawiać od razu. Możesz pobawić się tym na etapie montowania i obróbki obrazu.

Stabilizacja obrazu – większość smartfonów ma tę funkcję. Nie zapewni ona całkowitego wykluczenia drgań. Jeśli szykuje się długie nagranie, uwzględniające bieg za dziećmi, lepiej uzbroić się w statyw lub gimbala.

Jak zaplanować film?

Oświetlenie – ideałem jest naturalne dzienne światło. Ważne by było skierowane na obiekt, a nie bezpośrednio w okno kamery.

Zaplanowany kadr – wymyśl, co chcesz mieć na każdym kadrze. Czy nagrywasz dzieci, partnerkę czy krajobraz, który was otacza, każdy musi się stać bohaterem. Baw się kątami. Nie nagrywaj wszystkiego z pozycji dorosłego, który stoi naprzeciw. Uklęknij, postaw aparat przed dzieckiem, połóż się na podłodze. Baw się.

Ruch kamery i zbliżenie – ruch kamery powinien być jak najbardziej naturalny i płynny. Źle będą wyglądały trzęsienia kamery i niespodziewane zoomy. Lepiej wcześniej pomyśleć o przejściach.

Dźwięk – w domowej produkcji wystarczy mikrofon wbudowany w smartfon, ale jeśli chcecie postawić na wyraźną, dobrą wypowiedź, potrzebny będzie mikrofon punktowy. Możesz kupić taki, który podłącza się do gniazda słuchawkowego, wystarczy.

Możecie napisać scenariusz i odegrać scenki, na pewno po latach będzie to świetne źródło wspomnień. A dzięki temu, że bawicie się w domu, dzieci nie będą tak spięte, jak na szkolnych akademiach.
Ale najlepsze scenariusze pisze życie. Do nagrania filmu możesz wykorzystać takie okazje jak urodziny, wspólny wyjazd na wycieczkę czy gotowanie obiadu. A może chcesz uwiecznić opowieść swojego dziadka o jego dzieciństwie dla potomnych?

Nie zrażaj się, jeśli aktorzy gwiazdorzą albo chwilowo nie chcą brać udziału w filmie, a sceny trzeba powtarzać. Wszystko ładnie wytniesz i obrobisz w programie. Wiele z nich jest dostępnych za darmo. Na Androidzie możesz to zrobić z FilmoraGo, Quik czy KineMaster. Iphone - iMovie, Filmmaker Pro.

Nie musisz też nagrać filmu w jeden dzień. Nie obowiązuję cię terminy. Zróbcie to we własnym tempie. Aktorzy mogą się zmęczyć, a ty wkurzać. Dajcie sobie czas. To ma być zabawa, a nie obraz warty Oscara.