7 błędów dotyczących fotelików samochodowych, które popełnia większość z nas. Do zmiany od zaraz!

Aneta Zabłocka
Samochód stał się naszym drugim domem. Gdy masz dzieci twoje auto bywa przechowalnią zapomnianych zabawek oraz drugim ulubionym miejscem do drzemek. Dlatego musisz zadbać o to, aby dom na kółkach był bezpieczny. Zacznij od poprawy bezpieczeństwa związaną z fotelikami do jazdy.
7 błędów dotyczących fotelików samochodowych. Sprawdź, czy je popełniasz Fot. Pexels
W 2020 roku w Polsce miało miejsce 1 541 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. 44 dzieci poniosło śmierć, a 1 605 doznało obrażeń.


W Polsce dzieci muszą korzystać z fotelika do czasu, gdy osiągnął 150 centymetrów wzrostu. Często jednak rodzice już wcześniej rezygnują z podkładek czy fotelików bądź kupują foteliki nieodpowiednie do wieku dziecka.

Według statystyk nawet 75 procent rodziców popełnia jakiś błąd w czasie instalacji fotelika samochodowego. Zaczynając od złego ubioru dziecka, po zbyt luźne upięcie pasów.
Tak, czasami nie jest prosto włożyć do fotelika rozwrzeszczanego bobasa lub wiercącego się z podekscytowania kilkulatka. Jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed odpaleniem silnika. Kilka dodatkowych minut może uratować twojemu dziecku życie.

Oto najpowszechniejsze błędy, które popełniają rodzice w czasie jazdy samochodem z dziećmi.

1. Nieprawidłowa instalacja fotelika

Większość fotelików instalowane jest za pomocą ISOFIX-u. Wysuwane haczyki do złapania uchwytów skutecznie stabilizuje fotelik. Pomocna jest także baza pod fotelik dla niemowląt.

Jeśli instalujecie fotelik, koniecznie sprawdźcie, czy się nie chybocze na boki. Fotelik powinien sztywno trzymać się w uchwytach. A odnoga bazy zawsze mocno opierać się na podłodze.

2. Obracanie fotelika zbyt szybko

Dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy co najmniej do 2 roku życia lub po przekroczeniu limitów wzrostu i wagi dozwolonych przez producenta. Część rodziców jednak sporo wcześniej przesadza je w foteliki zwrócone przodem do drogi.

Przestrzeń na nogi nie powinna odgrywać roli przy zmianie fotelika. Dopiero gdy głowa dziecka przekracza linię zagłówka, można przesadzić dziecko w większy fotelik.

3. Nie mocowanie fotelika za górny pas

Jedną z najmniej znanych funkcji fotelika jest górny pasek mocujący. Zwykle bywa schowany z tyłu siedzenia. Stosowany w fotelikach zwróconych przodem do kierunku jazdy zapobiega przewróceniu się go w czasie wypadku.

4. Pozostawienie zbyt luźnych pasków

Rodzice nie chcą krępować ruchów dziecka, więc pozostawiają luz przy ściąganiu pasków bezpieczeństwa. Powinny one jednak przylegać płasko do klatki piersiowej. Jeśli możesz włożyć luźno palce pomiędzy dziecko i paski, musisz je mocniej ściągnąć.

5. Pozostawianie dzieci w kurtkach na czas jazdy

W samochodzie jest ciepło, a jeśli nie jest zaraz po wejściu do niego, to za chwilę auto się nagrzeje. Rodzice często jednak pozostawiają dzieci w kurtkach i grubych bluzach na czas jazdy.

Niestety, gruby materiał sprawia, że fotelik staje się praktycznie bezużyteczny. Pasy nie spełnią swojej funkcji, jeśli w czasie wypadku mogą ześlizgnąć się z materiału i wypuścić dziecko.

6. Przeoczenie wagi i wzrostu dziecka

Foteliki samochodowe to spory wydatek. Są zaprojektowane tak, aby wystarczały co najmniej rok użytkowania, ale są robione pod standardową linijkę, a nie konkretne dziecko. A dzieci rosną i rozwijają się.

Rodzice powinni sprawdzać, czy ich pociechy nadal mieszczą się w normach oznaczonych przez producenta. Źle dobrany fotelik do wzrostu i wagi dziecka, nie uchroni je dostatecznie w czasie wypadku. Należy sprawdzić rozmieszczenie pasków bezpieczeństwa i wysokość zagłówka, co najmniej co 3-6 miesięcy.

7. Używanie fotelików po starszych dzieciach

Foteliki samochodowe mają swoją datę użyteczności, której nie można przekraczać. Czasami rodzice starają się recyklingować foteliki po starszych dzieciach lub kupić okazyjnie używany fotelik.

Wszystko zależy od producenta, jednak fotelików z kategorii 0-13 kg nie powinno używać dłużej niż 4 lata, 9-18 kg nie dłużej niż 6 lat, a foteliki 15-36 kg do 9 lat.

W przypadku fotelików używanych nie mamy pewności, jak długo były użytkowane. Foteliki po rodzeństwie prawdopodobnie przekroczyły już te daty.

Niezależnie od tego, czy jesteś przekonany, że wszystko robisz dobrze, od czasu do czasu nie zaszkodzi zerknąć w instrukcję użycia fotelików, których używają twoje dzieci.

Przed każdą podróżą, czy do sklepu, czy na wakacje, sprawdź pasy bezpieczeństwa i umocowanie fotelika. Bezpieczeństwa swoich dzieci nie zmierzysz w czasie, który został do wyjazdu lub pieniądzach. Możesz zapłacić za nie o wiele wyższą cenę.