Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka, aby się nie naciąć? Wszystko o kołach, wadze i hamulcach

Aneta Zabłocka
Rowerek biegowy stał się podstawowym wyposażeniem rodzin małymi dziećmi. Ci, których smyki kończą wiosną lub latem dwa lata, polują już na co lżejsze modele, by nie skończyły się jak sanki w zimę. Czy waga ma znaczenie? Jakie kółka wybrać? O co to całe halo? Dowiecie się, czytając ten tekst.
Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka, aby się nie naciąć? Poradnik Fot. Marcus Spiske/Unsplash

Dla kogo rowerek biegowy?

Rowerki biegowe z reguły przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do maksymalnie 4-5 lat (w zależności od wzrostu i zdolności motorycznych). Będą odpowiednim wyborem dla smyków o wzroście pomiędzy 80 a 110 cm.

Najważniejsza jest długość nogi dziecka. Zanim kupicie rowerek, zmierzcie wewnętrzną długość kończyny.
Włóżcie maluchowi pomiędzy nogi książkę i sprawdźcie długość od podłoża, na którym stoi w bucikach do grzbietu książki.


Rowerki mają zwykle siodełka na wysokości od 28 do 30 centymetrów. Ten jeden czy dwa centymetry są kluczowe dla małego kierowcy komfortu jazdy szczególnie w pierwszych miesiącach podróżowania. Dziecku musi być wygodnie, bo inaczej może zrazić się do jeżdżenia. Nie będzie dosięgało do podłoża, a więc nie utrzyma równowagi i będzie się przewracało. A to żadna przyjemność z jazdy.

Jeśli na rowerku ma jeździć smyk młodszy niż dwuletni, siodełko musi być opuszczone 1-2 centymetry niżej niż jego krocze. Dziecko na początku raczej chodzi z rowerkiem pomiędzy nogami, a nie jeździ.

Rowerki biegowe to, nie zakup na jeden sezon. Większość z nich pozwala na regulację siodełka o 8-10 centymetrów go góry, rosnąc razem z dzieckiem.
Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka, aby się nie naciąć? PoradnikFot. Jordan Sanchez/Unsplash

Jakie kółka do rowerka?

Na rynku znajdziecie rowerki z pompowanymi gumowymi oponami oraz plastikowymi kółkami. Te pierwsze pozwalają na regulacje i lepiej sprawdzają się na różnych powierzchniach. Plastikowe dość szybko się ścierają.

Wybierajcie modele wyposażone w gumowe opony z dętkami. One zapewniają lepszą amortyzację oraz przyczepność, niż kółka z plastiku. Docenicie to zimą oraz w czasie jazdy na nierównych miejskich chodnikach.

Ponadto z dmuchanych opon możecie spuścić trochę powietrza, jeśli wasz rowerzysta jeździ jak szalony i z ledwością jesteście w stanie go dogonić.

Uwaga na wagę!

Są rowerki biegowe, które ważą 2 kilogramy, są i takie, które ważą aż 5. Większość rowerków mieści się w wadze do 3,6 kilograma. To wystarczający ciężar, który może opanować dziecko.

Tak naprawdę waga ma znaczenie dla rodziców, bo będą musieli znosić go z klatki, dźwigać z placu zabaw albo pakować do bagażnika. Średniaki są w sam raz.

Extra udogodnienia

W opisach rowerków znajdziesz fantastyczne rzeczy - hamulce, ogranicznik skrętu kierownicy, superlekka rama czy koszyczki.

Wszystkie opcje są dla wybranych. Ogranicznik skrętu przyda się, jeśli planujesz spychać dziecko z górki i spodziewasz się, że nie zapanuje nad kierownicą. Małe są jednak szanse, że popchniesz dwulatka.

Co do hamulców, to maluchy świetnie radzą sobie nogami. Kosztuje to dodatkową parę butów, ale oszczędza hamulce. Nawet jeśli rowerek będzie je miał, prawdopodobnie nie zostaną nigdy użyte, gdy można wzniecić tumany kurzu własnymi stopami.