5 filmowych i telewizyjnych ojców, od których możemy się wiele nauczyć
W świecie kina temat ojcostwa poruszany jest szalenie często. W końcu żyjemy w świecie, w którym wielu z nas ma kompleksy na punkcie naszych ojców. W telewizji często widzimy ojców na nie najwyższym poziomie. Jest Darth Vader, Jack Torance czy Royal Tenenbaum. I chociaż od nich też możemy się wiele nauczyć jako rodzice, to „nie próbuj zabić całej swojej rodziny siekierą” jest radą, która nie często nam się przyda.
- Nieobecność ojca to temat często poruszany w kinie.
- Na szczęście w światowych produkcjach nie skupiamy się jedynie na ojcach niedojdach.
- Chociaż ojcowie często są przedstawiani jako pointa żartu, można wśród nich znaleźć wielu wartych naśladowania.
Najlepsi ojcowie w historii kina i telewizji
Postanowiłem więc przyjrzeć się ojcom z drugiej strony spektrum – tym, którzy dają radę i starają się, aby życie ich samych i rodziny było wyjątkowe. Oczywiście popełniają błędy, są w końcu ludźmi, ale robią wszystko, aby tych błędów było, jak najmniej. Oto lista najlepszych filmowych i telewizyjnych ojców, od których powinniśmy się uczyć.
Wujek Phil w "Bajer z Bel-Air"
Prawdziwa legenda telewizji, która swoją grą aktorską w kultowym serialu Willa Smitha wychowała kilka pokoleń. Uncle Phil dla wielu młodych chłopaków był ojcem, o którym wielu marzyło. Oczywiście była twardy, chciał, aby dzieci, którymi się opiekował, trzymały się jego zasad, ale nie walczył o nie w bezsensowny sposób. Rozumiał bowiem kim te dzieciaki są - dziećmi. Widział w nich ich prawdziwą osobowość, a nie tylko to, co pokazywały na zewnątrz.
Być może wielu z was nie pamięta, ale Fresh Prince of Bel-Air, chociaż był niby „tylko sitcomem”, miał w sobie wiele odcinków, w których twórcy dyskutowali o naprawdę poważnych sprawach. Jednym z nich był epizod, w którym biologiczny ojciec Willa po raz kolejny go opuszcza. Krzyczący w rozpaczy Will „Dlaczego on mnie nie chce?” i odpowiedź Wujka Phila pozostanę w mojej pamięci na zawsze. Taki powinien być idealny i zarazem nieidealny ojciec.
Mason Evans Sr. w "Boyhood"
Jednak gdy już przy nich jest, robi dla nich wszystko. Jest otwarty, chce z nimi rozmawiać, być przy nich, wysłuchać ich, być głupkowatym ojcem i prawdziwym przyjacielem.
Mac MacGuff w "Juno"
Postać Simmonsa reaguje na wieść o ciąży córki z szokiem, niedowierzaniem i poczuciem zawodu. Jednak z czasem jego miłość do Juno pozwala mu spojrzeć na jej ciąże ze zrozumieniem i potrzebę bycia przy niej, bez względu na jej decyzję.
Daniel Hillard w "Pani Doubtfire"
Musimy podkreślić, że Daniel Hillard jest beznadziejnym partnerem i jego była żona ma w stu procentach rację starając się ograniczyć jego kontakt z dziećmi. Niestety nie można być jedynie tatą od zabawy, gdy dziećmi zajmują się dwie równorzędne osoby. Dlatego cieszy, że w produkcji z Robinem Williamsem Hillard staje się na koniec lepszym ojcem.
Pani Doubtfire to postać kultowa, którą powinien znać każdy człowiek na świecie. Przerysowana podróbka Mary Poppins, która musi sobie radzić z podrywem kierowcy autobusów i płonącymi sztucznymi cyckami. Jednak to, co najważniejsze to nieopisana miłość człowieka przebranego za starszą panią i tego, jak wiele jest w stanie poświęcić, aby móc tylko spędzać czas ze swoimi dziećmi.
Atticus Finch w "Zabić Drozda"
Genialna rola Gregory’ego Pecka w ”Zabić Drozda” od dekad pokazuje ojcom na całym świecie, na czym powinna polegać nasza rola. Postać Fincha w książce była oparta na ojcu autorki Harper Lee. Większy niż życie, nieustraszony, wierny swoim zasadom, moralnie śnieżniobiały człowiek, który swoim zachowaniem i dobrocią stawał się idealnym modelem do naśladowania.
Jego twardość i nieugiętość znika jendka, gdy Atticus okazuje czułość i delikatność w stosunku do swojej. Jest spokojny i cierpliwy i pełen zrozumienia, gdy wyjaśnia synowi, dlaczego musi iść do szkoły. Jest idealnym wzorem ojca, który chociaż twardy, gdy przychodzi do jego dzieci, jest kochający, otwarty i pełen chęci, aby pomóc im w zbudowaniu dla siebie wyjątkowej przyszłości.