Szpieg w łóżeczku. Jak wybrać dobrą nianię elektroniczną?

Kacper Peresada
Niania elektroniczna to prawdopodobnie najbardziej popularny gadżet wśród ojców na całym świecie. Chociaż nie jest on produktem pierwszej potrzeby, każdy rodzic zastanawiał się nad tym, aby ją kupić. Te najnowocześniejsze poza swoją podstawową funkcją, spełniają również inne: informują o temperaturze, wilgotności powietrza, jak i monitorują oddech dziecka. Jak więc wybrać idealną nianię dla siebie?
Niania elektroniczna - podstawa opieki nad dzieckiem, czy strata pieniędzy. Jak ją wybrać? fot. Kevin Keith / Unsplash

Niania elektroniczna: po co?

Zacznijmy od tego, że nie w każdym wypadku kupowanie elektronicznej niani ma sens. Jako ojciec dwójki dzieci, nigdy nie sądziłem, że warto w nią zainwestować. Nie mieszkałem nigdy w dużym domu, aby martwić się, że nie usłyszę mojego dziecka.

Ostatecznie więc nigdy się nie zdecydowałem na takim zakup. Jednak zanim doszedłem do tego wniosku, zrobiłem bardzo duży research odnośnie możliwości tego sprzętu. Rozważałem wszystkie za i przeciw, aby ostatecznie dojść do wniosku, że to nie dla mnie. Jednak każdy rodzic musi podjąć tego typu decyzję na własną rękę, dlatego postanowił skompilować w jeden artykuł informacje, które warto znać, zanim zdecydujemy się na ten zakup.



Nianie elektroniczne mogą kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Te najprostsze modele działają na zasadzie podobnej do walkie-talkie. Posiadamy nadajnik z wbudowanym mikrofonem, który umieszczamy w pokoju dziecka. I odbiornik z głośnikiem, który trzyma koło siebie, aby mieć pewność, że będziemy wiedzieli, co się wyprawia u naszego brzdąca.

Jak działa niania elektroniczna?

Nianie elektroniczne dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: wykorzystujące sygnał WiFi, audio-wideo i audio. W wypadku tych pierwszych po podłączeniu niani do naszej sieci domowej jesteśmy w stanie wykorzystać każdy rodzaj sprzętu do podglądania naszego dziecka.

Możliwe jest ściągnięcie aplikacji na telefon czy wykorzystanie komputera. Tego typu wybór sprawdza się najczęściej u rodziców, którzy zostawiają swoje dziecko z opiekunką.

W ten sposób wychodząc z domu, mogą z łatwością sprawdzić czy wszystko jest dobrze z ich maluchem. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przesyłania obrazu, połączenie jest szyfrowane i ukryte za prywatnym linkiem i hasłem, co uniemożliwia obcym, dostanie się do tego obrazu.

Dwa pozostałe rodzaje są prostsze i posiadają wspomniane odbiorniki, dzięki którym możemy widzieć i/lub słyszeć nasze dziecko. Wybranie odpowiedniej niani nie jest łatwe. W wypadku najdroższych opcji rodzice mogą być zachłyśnięci funkcjami, które się w nich znajdują, ale z czasem może się okazać, że wcale nie są one im potrzebne.

Funkcje dodatkowe w nianiach elektronicznych

Wśród funkcji, jakie się znajdują w nianiach, znajdziemy dziesiątki opcji. Niektóre oferują tryb kołysanki i puszczają dziecku melodyjki, ułatwiając zaśnięcie. Inne posiadają czujniki ruchu, które informuje rodzica o tym, że dziecko się poruszyło.

Możecie też wybrać sprzęt, który da wam szansę mówienia do dziecka dzięki wbudowanemu mikrofonowi w odbiorniku. W ofercie są również nianie posiadające projektor wyświetlający wizualizacje, których celem będzie przykucie uwagi malucha.

Jak wybrać idealną nianię elektroniczną do domu?

Po pierwsze musicie odpowiedzieć sobie, po co wam będzie niania. I najważniejsze – czy w ogóle jest wam potrzebna.

Niania jest w wielu wypadkach gadżetem, który do niczego się nie przydaje. Praktyczne powody ku posiadaniu niani to fakt, że dziecko jest wcześniakiem, posiadanie dużego domu albo często pozostawianie dziecka pod opieką innych osób.

Jeśli jesteście pewni, że musicie posiadać nianię, powinniście się skupić tak naprawdę na kilku podstawowych parametrach.

Jak wybrać dobrą nianię elektroniczną?

Rodzaj sygnału. Do wyboru macie dwie opcje: analogowy albo cyfrowy. W wypadku tego pierwszego dostajecie sprzęt, który ma o wiele większy zasięg, ale istnieje ryzyko zakłóceń i zniekształceń głosu. Ten drugi zapewnia wam czystszy dźwięk, ale zasięg nie przekroczy 600 metrów na otwartej przestrzeni.

Zasilanie, czyli czy wasz wybrany sprzęt musi być cały czas podpięty do prądu, czy posiada wbudowany akumulator. Najlepiej wybrać tę drugą opcję, aby mieć pewność, że w różnych sytuacjach nie zostaniecie odcięci od nadajnika. Wybór sprzętu z bateriami może być problematyczny, ponieważ zawsze trzeba mieć ich zapas.

Zasięg i ilość kanałów. Kupiłem moim synom tanie walkie-talkie, aby mogli ze sobą rozmawiać w trakcie zabawy. Niestety przez fakt ich niskiej ceny, bardzo często słychać rozmowy robotników pracujących na pobliskiej budowie, których sygnał wyłapuje sprzęt należący do chłopaków.

Podobnie może być w wypadku niektórych elektronicznych niań. Warto więc zwrócić uwagę na ilość kanałów dostępnych w waszym sprzęcie, jak i sprawdzić, na jak dużą odległość może on działać.
Czytaj także: "Myślałem, że będzie jak na amerykańskich filmach". Tak wygląda poród domowy oczami mężczyzny
Jeśli posiadasz ogród, w którym chciałbyś odpoczywać, gdy bobas śpi – musisz wybrać taką nianię, która zapewni ci mocniejszy sygnał. Mieszkając w bloku, musisz wybrać tę, która da szeroką gamę kanałów, zapewniając zerowe ryzyko wychwycenia przez przypadek rozmów obcych ci ludzi.

Monitor i kamerkaJeśli koniecznie chcesz móc oglądać swojego małego aniołka na niani, ale nie wybierasz opcji korzystania z aplikacji czy komputera – musisz wybrać taki odbiornik, na którym faktycznie coś zobaczysz. Po co wydawać pieniądze na nianię, której ekran jest mały i nieczytelny, przez co nic na nim nie widać.

Nianie elektroniczne mają też masę innych funkcji i to wy sami musicie ocenić, czy rzeczywiście są wam one potrzebne. Kontrola temperatury, alarm przypominający o podaniu lekarstwa, noktowizor, sygnalizacje świetlne, alarmy wibracyjne, funkcje lampki nocnej, czujniki ruchu...

Zanim przepłacicie za nianię z milionem funkcji, zastanówcie się, do czego tak naprawdę będzie wam potrzebna. Lepiej zapłacić za podstawowy sprzęt dobrej jakości, niż wielofunkcyjny i kiepski.