Chcesz wychować córkę na silną i pewną siebie kobietę? Oto, co musisz zrobić

Aneta Zabłocka
"Córeczka tatusia" albo milczący tata, który wstydzi się swoich uczuć wobec córki. Stereotypy to silne skurczybyki, które nakręcają narrację relacji w rodzinie. Ale my wiemy, że ojcostwo to coś więcej, niż wciskanie się w ramy, które przygotowali dla nas nieobecni ojcowie poprzednich pokoleń. Teraz ty trzymasz kierownicę i musisz dowieźć swoje dziecko w dorosłość, na której przystanku postawi pewnie stopy na ziemi.
Chcesz wychować córkę na silną i pewną siebie kobietę? Poradnik dla ojca Fot. Josh Willink/Pexels
Wykształcenie w twojej córce poczucia pewności siebie, niezależności i wiary we własne możliwości jest bardzo proste. Choć wydaje ci się, że nie masz pojęcia, co robisz, bo nigdy nie byłeś dziewczynką, to przecież wokół ciebie jest pełno kobiet, z których zachowania, a także swoich relacji z nimi, możesz wyciągnąć kompendium wiedzy silnej kobiety.


Czytaj też: Nigdy nie sądziłem, że będę chciał, by moja córka była jak Emma. Jeden cytat zmienił wszystko

Oto kilka rad, jak pomóc sobie i córce, dostrzec, że siła jest w niej.

Nie tylko ładna buzia

Bodyshamig, body positive, age shaming - wszystkie te trendy kręcą się wokół tego, jak wyglądamy. Tymczasem wygląd to kropla w poczuciu własnej wartości. Znacznie więcej twoja córka doceni pochwały ciężkiej pracy, którą wykonała nad projektem do szkoły, czytanie książek i poszerzanie horyzontów, dobre relacje z kolegami i rodzeństwem.

Robić coś jak dziewczyna, nie znaczy źle

"Jeździ jak baba", "ryczy jak baba", "typowe babsko" - policz, ile razy powiedziałeś podobne zwroty w obecności swojej córki. Czy ona też jest typową dziewuchą? Pewnie zaprzeczysz. A tymczasem wtłaczasz jej w głowę, że bycie babą jest złe.

Nie dyskredytuj płci, zaznaczaj, że ważny jest człowiek, a nie "baba" czy "facet". Genitalia nie świadczą o predyspozycjach i talentach, a jedynie praca i doświadczenie.

Szanuj jej mamę i inne kobiety, z którymi masz styczność. Dzieci uczą się przez podglądanie zachowania dorosłych. Jeśli zwracasz się w niemiłych słowach do kobiet, uczysz córkę, że ona jako kobieta, też na takie nienawistne słowa zasługuje.

Chłopaki też płaczą

Wszyscy płaczą, jeśli jest im smutno. Nie wstydź się swoich łez i nie zawstydzaj jej, gdy ona poczuje chęć wyrażenia swojego żalu. Pozwól jej krzyczeć, przeklinać czy milczeć, jeśli tego potrzebuje. Bądź wtedy przy niej i dla niej.

Pogaduchy

Spójrz na świat oczami swojego dziecka. Zapytaj "a co Ty o tym myślisz?". Oddaj jej pole do prowadzenia dyskusji. Niezależnie czy dotyczy to serialu na Netflixie, czy spraw społecznych. Twoje dziecko jest mądre, ma inną wrażliwość i inne zainteresowania - ciekawość jego hobby i poglądów poszerzy twoje horyzonty i pozwoli poznać swoje dziecko.

Nie bój się dotyku

W czasie dorastania ojcowie często odsuwają się od córek, bojąc się, że ich kontakty mogłyby być uznane za niewłaściwe. Nie wstydź się tego, że chcesz przytulić swoje dziecko. Jeśli pokażesz jej, że bliskość jest czymś naturalnym i oczekiwanym w relacji ojca i córki, dla niej stanie się jasne, że twoje ramię może przyjąć jej łzy, szczęście i potrzebę bliskości.

Rozstanie z matką, nie dzieckiem

Niezależnie od tego, jak potoczą się losy w związku z matką twoich dzieci, jesteś ojcem. Rozmawiaj z nią i bądź blisko w okresie przejściowym. Dużo się zmieni, ale nie może ulec zmianę twoje nastawianie do córki.

Jeśli do tej pory poślizgnęła ci się pary razy noga, nic nie szkodzi. Każdy z nas jest omylny. Ważne, żebyś obrał ścieżkę, która da twojej córce poczucia posiadania filaru bezpieczeństwa i bliskości, który nigdy jej nie zawiedzie.

Czasem najprostszą i najlepszą drogą do poznania kogoś i zaprzyjaźnienia się jest po prostu być u jego boku.