Ten stan niszczy coraz więcej rodziców. "To uczucie gorsze niż wypalenie"

Kacper Peresada
Bycie rodzicem nie jest łatwe. Momenty załamania są czymś naturalnym nawet dla najlepszych matek i ojców, którzy czasami po prostu dochodzą do ściany i nie są w stanie poradzić sobie z ogromem wypełniających ich emocji. Łatwo wtedy o wypalenie rodzicielskie, przypadłość, do której wiele osób nie chce się przyznać, ale z którą walka jest szalenie istotna. Niestety ostatnie miesiące spowodowały, że wiele osób musi mierzyć się z kolejnym wrogiem — zmęczenie współczuciem, jest coraz częstszą przypadłością występującą u rodziców.
Nie tylko wypalenie. Wielu rodziców czuje zmęczenie współczuciem fot. Bruno Aguirre / Unsplash
Zmęczenie współczuciem najczęściej występuje u pracowników, którzy zajmują się pacjentami i osobami, które muszą mierzyć się z dużym cierpieniem. Są to więc najczęściej pracownicy socjalni, psychologowie czy też lekarzy, którzy regularnie opiekują się pacjentami. W ich pracy współczucie i empatia to istotna część ich codzienności dlatego często zdarza się, że z czasem osoba codziennie mierzące się z czyimś bólem zaczynają być na niego obojętne.

W przeciwieństwie do depresji i wypalenia, osoby zmagające się ze zmęczeniem współczuciem muszą często bardzo długo czekać na zlokalizowanie problemu i zdiagnozowanie przez lekarza. Jednak według niektórych specjalistów ostatnie miesiące, które wypełnione były utratą przyzwyczajeń i sytuacjami całkowicie zmieniającymi życie milionów ludzi mogą być uznawane za traumatyczne.

Czym objawia się zmęczenie współczuciem

Zmęczenie współczuciem może się objawiać poczuciem odrętwienia, apatią i potrzebą izolacji. Wiele osób, które muszą sobie z nim radzić, często starają się uciekać od jakichkolwiek kontaktów międzyludzkich, aby nie być narażonym na kontakt z potencjalnymi triggerami. Dochodzą do tego często symptomy fizyczne takie jak problemy ze snem, bóle głowy i ciała.


— Twoje ciało po prostu stara ci się dać do zrozumienia, że coś jest nie tak i musisz mu pomóc — wyjaśnia Patricia Smith, założycielka Compassion Fatigue Awereness Project, w rozmowie z Fatherly.com.

Niestety problem ten coraz częściej występuje u rodziców, którzy muszą być obecni w życiu dziecka bez przerwy, nie mogą więc sobie pozwolić na odcięcie się od otaczającego ich świata. Wynikają z tego sytuacje, w których nawet normalne interakcje z członkami rodziny z łatwością mogę przekształcić się w kłótnie.

Zmęczenie współczuciem często zabiera rodzicom możliwość spojrzenia na sytuację z perspektywy dziecka. Sprawia to, że domy często stają się miejscami, w którym brakuje rodzinnego ciepła. Dorośli czują, że nie mają do zaoferowania nic więcej swoim dzieciom.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem współczuciem

Według lekarzy pierwszym krokiem w walce ze zmęczeniem współczuciem jest zrozumienie, w którym miejscu zaczęły się twoje kłopoty i znalezienie momentu, w którym po raz ostatni czuliśmy się po prostu sobą.

Odpowiednia dieta, sen i ćwiczenia grają szalenie ważną rolę w walce o wyjście na prostą. Niektórzy lekarze sugerują, że w trakcie leczenia osoby powinny zrezygnować z korzystania z internetu i social mediów, które często są wykończające mentalnie dla przeciętnego człowieka.

Chociaż to może oczywiste w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie wykrzesać współczucia w stosunku do innych ludzi, najlepszym rozwiązaniem jest spróbować zacząć współczuć sobie. I zrobić wszystko, aby samemu wyjść na prostą. W końcu nie ma nic złego, jeśli czasami nie lubisz swoich dzieci. Każdemu się to zdarza, ważne, abyśmy zrobili wszystko, aby nasza miłość i opiekuńczość wróciły. I aby do tego doszło potrzeba czasami spokoju i ciszy.