Ruszają przedszkola, ale będzie w nich bardzo dziwnie. To muszą wiedzieć rodzice kilkulatków

Aneta Zabłocka
Od 6 maja dzieci wracają do przedszkoli i żłobków, ale zajęcia w nich będą wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Sprawdziliśmy, co czeka kilkulatków i ich rodziców, tu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania.
Fot. Erica Fletch/Unsplash
W ramach II etapu "uwalniania gospodarki" polski rząd zdecydował się na otwarcie przedszkoli i żłobków, ale ustalono szczegółowe zasady dotyczące tego, jak będzie wyglądać opieka nad dziećmi. Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zajęć w żłobkach i przedszkolach.

Czytaj też: W Szwajcarii dziadkowie mogą już spotykać się z wnukami. "Małe dzieci nie przenoszą koronawirusa"

Kto może wysłać dziecko do przedszkola czy żłobka?

Każdy. Placówki (te, które zostaną otwarte przez władze samorządowe) będą przyjmować wszystkie dzieci.


Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje jednak, aby pierwszeństwo miały dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i produkcji oraz tych, których praca wiąże się z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii.

Do kogo powinienem/powinnam się zgłosić, jeśli chcę wysłać dziecko do przedszkola czy żłobka?

Do dyrektora żłobka czy przedszkola.

Czy muszę przedstawić oświadczenie, że pracuję poza domem?

Nie. O tym, czy ich dzieci potrzebują opieki w ciągu dnia, będą decydować rodzice.

Na jakie zajęcia może liczyć moje dziecko?

Decydować o tym będzie dyrektor placówki w porozumieniu z opiekunami grup. Dzieci będą przebywać w małych grupach, maksymalnie 12 dzieci, w wyjątkowych przypadkach 14. Opiekunowie mają pilnować, by zachowywane były odpowiednie odstępy między dziećmi (ok. 4 metry)

Opiekunowie mają zapewnić dzieciom przede wszystkim opiekę, ale powinni również zorganizować zabawy i zajęcia dydaktyczne. Dzieci będą mogły wyjść na plac zabaw lub boisko, ale pod warunkiem, że dostępne na nim urządzenia będą dezynfekowane.

Czy moje dziecko dostanie obiad w przedszkolu czy żłobku?

Tak. W zależności od tego, czy placówka ma własną kuchnię, czy obiady dostarcza firma cateringowa, sposób przygotowania i podawania posiłków będzie odbywał się w specjalnym reżimie sanitarnym.

Pracownicy kuchni czy osoby z firmy cateringowej nie będą mogli kontaktować się z dziećmi ani opiekunkami.

W przedszkolach i żłobkach wyłączone będą źródełka wody pitnej, ale placówki mają obowiązek zapewnić dzieciom dostęp do wody.

Czy moje dziecko będzie musiało nosić maseczkę w przedszkolu?

Nie. W sali ani dzieci, ani opiekunowie nie będą nosili maseczek. Jednak jeśli rodzic zdecyduje, że chce w ten sposób chronić swoje dziecko, może o to poprosić.

Rodzice muszą uprzedzić swoje dzieci, by nie podawały ręki ani nie przytulały się z innymi dziećmi, by unikały dotykania twarzy i ust oraz zasłaniały usta i nos przy kichaniu.

Dzieci powyżej 4 roku życia muszą mieć zasłoniętą twarz w drodze do i z przedszkola. Przy czym nie musi być to maseczka, wystarczy chustka.

Jakie środki ochrony zapewni przedszkole?

W każdej sali i przy wejściu do przedszkola lub żłobka będzie znajdował się płyn do dezynfekcji. Rodzice odbierający dzieci będą mieli obowiązek zdezynfekować ręce i założyć rękawiczki jednorazowe.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby przedszkola i żłobki kupiły termometry do mierzenia dzieciom temperatury.

Wszystkie zabawki mają być dezynfekowane przed zajęciami i po nich, a dzieci nie będą mogły przynosić swoich zabawek.