To naprawdę proste: w taki sposób powinniście w domu czyścić i dezynfekować maseczki wielorazowe

Kacper Peresada
Od dzisiaj wszyscy w Polsce muszą nosić maseczki w miejscach publicznych i środkach komunikacji. Nie ma zaleceń dotyczących tego, jakie maseczki są dozwolone, więc pewnie za chwilę zobaczymy na ulicach ludzi zasłaniających twarz wielorazowymi maseczkami własnej roboty. Jak dbać o ich czystość i zapewnić sobie ochronę przed wirusem?
Fot: Pavel Anoshin/Unsplash
To oczywiste, że nie wystarczy nosić maskę, trzeba również dbać o jej czystość. Po każdym pobycie w miejscu publicznym powinniśmy traktować maseczkę jak przedmiot skażony.

Według badań koronawirus może pozostawać na zewnętrznej stronie maski chirurgicznej nawet przez 7 dni. Dlatego trzeba dbać o to, aby maseczki były czyste, od tego zależy nasze zdrowie.

Maseczkę należy regularnie prać

Domowe maseczki mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia drogą kropelkową, każda bariera pomiędzy drobinkami śliny unoszącymi się w powietrzu a naszymi drogami oddechowymi jest dobra. Przy tym jednak mogą zostać skażone, a wirus może pozostawać na ich powierzchni przez wiele dni.


Tkanina bawełniana nie zatrzymuje wprawdzie cząsteczek koronawirusa tak skutecznie, jak profesjonalne maski używane w służbie zdrowia, ale każda ochrona jest lepsza niż jej brak (a do tego w Polsce maseczki są obowiązkowe, więc każdy musi ją mieć).

Czytaj też: Piżama, filtry do kawy czy worki do odkurzacza? Naukowcy zbadali, z czego zrobisz najlepszą maseczkę

Zacznijmy od tego, że maseczki chirurgiczne w czasie pandemii powinny być traktowane jak produkt jednorazowy i potencjalnie skażony, dlatego należy je wyrzucać po użyciu.

Powiedzmy sobie szczerze, większość osób w Polsce będzie nosić maseczki wielokrotnego użytku. Jak w takim razie zadbać o swoją maseczkę? Zdaniem ekspertów maseczki materiałowe należy po prostu codziennie prać.

Temperatura zabija wirusy

O tym, że w walce z wirusem skuteczne jest mydło, a także alkohol, wszyscy już wiemy. Środki piorące też powinny okazać się skuteczne. Zdaniem specjalistów ważne jest jednak, by prać maseczki w wysokiej temperaturze.

Jak wysokiej? W opinii ekspertów WHO, temperatura prania nie powinna być niższa niż 60 stopni Celsjusza. Chociaż nie ma jeszcze dokładnych danych na temat tego, w jakich temperaturach ginie koronawirus to jego poprzednik, SARS-CoV-1, nie był w stanie przeżyć właśnie w tej temperaturze.

Dobrą metodą "sterylizacji" maseczki może być jej wyprasowanie gorącym żelazkiem albo włożenie na 20 minut do piekarnika nastawionego na temperaturę ok. 70 stopni Celsjusza.

Jeśli jednak nie macie w domu ani piekarnika, ani żelazka, możecie po prostu oczyścić maseczkę ręcznie. Wystarczy mydło i ciepła woda. Takie pranie ręczne również powinno być skuteczne.

Pranie to nie wszystko, trzeba też pamiętać o tym, że po jakimś czasie maseczki tracą swoją skuteczność. Powodem jest wilgoć gromadząca się wewnątrz. Dlatego należy je nosić maksymalnie przez 30 minut (o ile to możliwe).

Nikt nie twierdzi, że maseczki z materiału to cudowny środek, dzięki któremu położymy kres pandemii koronawirusa. Jednak dzięki ich używaniu można ograniczyć ryzyko zakażenia w miejscach publicznych.

Warto więc starać się, aby maseczki były jak najbardziej efektywne, a to zależy od tego, jak będziemy o nie dbać.