Wypalenie i stres wykańcza ludzi tak, jak pandemia. Chcesz coś z tym zrobić? Zacznij od tych kroków

Kacper Peresada
Ostatnie tygodnie były najtrudniejsze w karierze tysięcy polskich lekarzy, pielęgniarek, ratowników czy policjantów, ale nawet ci, którzy mogą pracować w domu, nie są odporni na to, w jaki sposób wpływa na nas pandemia.
Fot: Verne Ho/Unsplash
Pracujemy dłużej. Granica między naszym życiem rodzinnym a pracą powoli się zaciera. Staramy się nadrabiać potencjalnie stracone godziny, aby zapewnić sobie utrzymanie, gdy kryzys ekonomiczny kopnie nas w tyłek.

Czujemy presję, by jeszcze bardziej starać się w pracy. A od niej coraz trudniej się odciąć, dzięki internetowi i smartfonom właściwie z niej nie wychodzimy.

To prowadzi bardzo wiele osób do uczucia wypalenia. Zdaniem specjalistów, głównym winowajcą jest niestety technologia.

Więcej pracy, mniej czasu

Jeden na trzech pracowników uważa, że technologia jest przyczyną niepotrzebnego stresu w ich życiu. E-maile są "w chmurze" i można je czytać wszędzie, nie tylko w biurze.


Smartfony są pod ręką, więc można szybko odpisać w służbowej sprawie. Nawet jeśli pracodawca nie wymaga ciągłej obecności online, podświadomie czujemy, że tak powinniśmy zrobić.

Z przeprowadzonych w USA badań wynika, że zdaniem niemal 50% ankietowanych technologia przysporzyła im pracy, Blisko jedna trzecia ma poczucie, że, że praca "w chmurze" doprowadziła do ich izolacji społecznej.

Oczywiście w czasie kwarantanny korzystanie z technologii ratuje wiele osób. Dzięki temu, że możemy pracować z domu, mamy pracę. Nie musimy wychodzić z domu i narażać się na zakażenie.

Wielu lekarzy podkreśla, że pandemia to idealny czas, aby popracować nad sobą i poszukać sposobu na minimalizowanie stresu, który zjada nas od wielu tygodni.

Długotrwały stres może prowadzić do poważnych problemów, takich jak choroby serca, depresja czy cukrzyca, dlatego powinniśmy dobrze wykorzystać ten czas, gdy siedzimy w domu.

Oczywiście żonglowanie między opieką nad dziećmi, obowiązkami domowymi, a pracą nie jest proste. Wykorzystując proste sugestie lekarzy, możemy jednak powoli uczyć się, jak wybierać to, co rzeczywiście ważne w życiu.

Teraz jest czas na zmianę

Kwarantanna to na przykład idealny czas na zmianę diety. Jesteście w domu, macie czas gotować, znajdźcie w sieci przepisy, dzięki którym zaczniecie jeść więcej warzyw i owoców.

Zamiast oglądać seriale do drugiej nad ranem, spróbujcie lepiej wykorzystać czas. Nie musicie odwozić dzieci do szkoły, nie musicie stać w korkach rano i po południu, więc idźcie spać ze świadomością, że macie czas i spędzacie go w sensowny sposób.

Idźcie na spacer w środku dnia (przestrzegając ograniczeń narzuconych przez rząd w związku z pandemią). Po prostu, zamiast iść na lunch w nerwowym pośpiechu, spróbujcie rozruszać ciało. Ćwiczenia i dbanie o siebie to wspaniały sposób na rozładowanie negatywnych emocji.

Okres pandemii to także czas, w którym wielu z nas musi radzić sobie z całkowicie nową rzeczywistością. I chociaż brzmi to posępnie, tak naprawdę daje nam możliwości ułożenia życia w sposób, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Paradoksalnie od lat nie było lepszej okazji do tego, by zająć się własnym zdrowiem psychicznym.