Nie masz pomysłu na weekendową zabawę z dzieckiem? Po prostu ugotujcie razem obiad

Kacper Peresada
To był wieczór, siedziałem w moim pokoju i trochę przysypiałem. Moi synowie w pokoju obok grzecznie się bawili, co nie jest aż tak częste. Nagle do mojego pokoju wparował młodszy syn. Trzymał w ręku świeczkę z zeszłorocznych urodzin i zażądał: “Tato upiecz mi tort”.
Fot: Edgar Castrejon/Unsplash
Odpowiedziałem, że zrobię to, jeśli mi pomoże. Dwie godziny później wyjęliśmy z piekarnika ciasto czekoladowe, posmarowaliśmy je kremem czekoladowym i zorganizowaliśmy niby urodziny.

Ciasto nie było zbyt dobre. Nie było ani wykwintne, ani wyjątkowe, ale zjedliśmy je z przyjemnością. W końcu sami je zrobiliśmy.

Kuchnia to najlepszy plac zabaw

Wspólne gotowanie to jedna z najlepszych rzeczy, które można robić ze swoim dzieckiem. Chociaż nie jest to łatwa zabawa.

Wsypywanie mąki, wbijanie jajek, mieszanie w misce, a następnie sprzątanie po tym, jak twoje dziecko przez przypadek zrzuciło wszystko na podłogę — to może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej opanowanego rodzica.


Jednak gotowanie, poza tym, że jest dla wielu ludzi formą sztuki, może również być genialnym sposobem na wychowywanie dzieci.

Gotowanie z dzieckiem ma mnóstwo zalet, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieciaków. Niektóre są oczywiste, choćby fakt, że dzięki gotowaniu możemy nauczyć dzieci prostej matematyki czy tego, jak zdrowo się odżywiać.

Poza tym, dzięki edukacji kulinarnej, gdy nasza pociecha dorośnie i zamieszka bez rodziców, będzie umiała ugotować sobie obiad, więc nie zginie z głodu,

Czytaj też: Nawet największy fan soczystej wołowiny pokocha te wegańskie burgery. Tu podają najlepsze w Polsce

W kuchni nie wszystko się udaje — i to jest fajne

Jednak wspólne gotowanie ma też o wiele ważniejsze elementy, które często mogą nie zostać zauważone przez rodziców.

Porażka to ważna część życia każdego człowieka. Fajnie jest chwalić swoje dziecko za to, że upiekło idealnie okrągłe ciastka, ale właśnie te niekształtne mogą sprawić, że młody kucharz zrozumie, czym jest silna wola i determinacja.

Wspólnie z rodzicem może się zastanowić nad własnymi błędami, a potem spróbować jeszcze raz. W końcu się uda.

Co istotne gotowanie pomaga dziecku czuć się mocniej związane z domowym życiem. Możliwość postawienia na stole sałatki, którą przygotował kilkulatek, powoduje, że staje się on częścią procesu, który wcześniej zarezerwowany był dla dorosłych.

Zapakowanie własnoręcznie przygotowanego drugiego śniadania do szkoły da mu pewność siebie, i dotyczy to nie tylko najmłodszych. Branie spraw w swoje ręce jest uczuciem, które wyzwala. Współpraca w kuchni właśnie taką szansę daje każdemu.

Jednak tak naprawdę najważniejszymi powodami, dla których warto wspólnie gotować, jest radość jak z tego płynie i wspomnienia, które później zostają.

Jedzenie to jedna z najlepszych rzeczy na świecie, ale zabawa z dziećmi też jest wysoko na tej liście. Połączenie tych dwóch rzeczy da coś wspaniałego, nawet jeśli kuchnia będzie później wyglądała, jakby wpadło tam stado małp.