Dynia
Skórka dyni powinna być gładka i jędrna. fot. Eva Bronzini/Pexels
Reklama.

Dynia, choć nie cieszy się ogromną popularnością, dość często wykorzystywana jest w naszej kuchni. Zupa dyniowa z zacierkami to smak dzieciństwa niejednego z nas. Możemy przygotować z niej nie tylko zupę, ale również drugie danie czy deser. Niestety, tak naprawdę nie każda z dyń jest dobra do spożycia. Po czym poznać właściwą?

Po czym poznać dobrą dynię?

Wybór dobrej jakości dyni jest kluczowy, wówczas gdy chcemy wykorzystać ją w kuchni. Jak sprawdzić, czy dynia jest dojrzała? Najprościej – po wydobywającym się z jej środka dźwięku. Kiedy w nią zapukamy, powinniśmy usłyszeć "pustkę".

Warto zwrócić również uwagę na skórkę dyni, która powinna być gładka i jędrna. Dynie, których skórka jest chropowata, w środku będą włókniste i niesmaczne. Te z podejrzanymi plamami i przebarwieniami lepiej omijać szerokim łukiem. W przypadku pomarańczowej dyni, warto zwrócić również uwagę na zabarwienie – im intensywniejsze, tym lepiej.

Najpopularniejsze dynie

Dynie, swoim kształtem i kolorem potrafią niejednego zaskoczyć. Jedne są jadalne, inne tylko ozdobne. Ich odmian jest ponoć ponad 800, jednak na straganach i w warzywniakach pojawiają się wyłącznie najpopularniejsze z nich. Która odmiana dyni jest najsmaczniejsza?

Dynia Hokkaido

To pomarańczowa odmiana dyni, którą stosunkowo łatwo rozpoznać. Jest nieduża, waży od 1 do 1,5 kg, ma intensywnie pomarańczową skórkę, która niekiedy przypomina soczystą czerwień. Ciemnożółty miąższ skrywa w sobie orzechową nutę. Doskonale nadaje się do przygotowania zup, kremów, sosów, deserów czy ciast.

Dynia piżmowa

Ma jasną skórkę i charakterystyczny "gruszkowaty" kształt. To kolejna, ciesząca się dużą popularnością dynia. Podobnie jak Hokkaido, nadaje się do przygotowywania wielu potraw. Ma delikatny posmak słodyczy i orzechowy smak. Doskonale nadaje się do przygotowywania frytek upieczonych w piekarniku.

Dynia makaronowa

Ta z kolei wyróżnia się żółtą lub żółto-zieloną skórką i delikatnie wydłużonym kształtem. Jej miąższ, pod wpływem obróbki termicznej rozdziela się na długie nitki, przypominające spaghetti – stąd jej nazwa. W kuchni może posłużyć jako makaron, który najlepiej komponuje się z intensywnym, pomidorowym sosem.

Dynia zwyczajna

Nie sposób nie wspomnieć o dyni zwyczajnej, czyli tej dużej, okrągłej i pomarańczowej. Choć często pojawia się w naszych kuchniach, nie należy do najsmaczniejszych. Jej smak jest bardzo delikatny, mało wyrazisty. Po obróbce termicznej staje się nieco wodnista, dlatego najlepiej wykorzystać ją w celach dekoracyjnych podczas Halloween. Niektórzy rodzice to właśnie z niej przygotowują maluchom pomarańczowe papki.

Czytaj także: